Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa spalarni odpadów w Koszalinie coraz bliżej. Prezes PGK o postępach

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Kiedy w Koszalinie powstanie spalarnia śmieci? Prezes PGK wyjaśniał, na jakim etapie są prace nad tym projektem
Kiedy w Koszalinie powstanie spalarnia śmieci? Prezes PGK wyjaśniał, na jakim etapie są prace nad tym projektem archiwum
Podczas sesji Rady Miejskiej w Koszalinie Tomasz Uciński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, podzielił się nowymi informacjami na temat inwestycji wartej ponad 200 milionów złotych.

- Ogłoszenie przetargu na budowę planowane jest w I kwartale 2024, a konkretnie na przełomie marca i kwietnia - powiedział prezes PGK Tomasz Uciński. - Mamy decyzję środowiskową, była też inwentaryzacja przyrodnicza. Uzyskaliśmy opinię geotechniczną czy zezwolenie na usunięcie drzew. Mieliśmy, wraz z częścią radnych, wizytację w spalarni szczecińskiej. Podpisano również umowę z Politechniką Koszalińską w sprawie kształcenia kadry pracowniczej do spalarni - dodał.

W trakcie wystąpienia podczas sesji RM Tomasz Uciński przypomniał, że historia budowy tego zakładu sięga 2008 roku. Opracowywanie dokumentacji czy przeprowadzanie niezbędnych badań i analiz trwało od 2009 do 2019 roku.

Jak już informowaliśmy, na mocy umowy podpisanej między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Koszalinie z grudnia 2022 roku, na budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych przyznano PGK 72,5 mln zł bezzwrotnej dotacji i udzielono blisko 130 mln zł pożyczki. Jej spłata ma nastąpić w połowie 2044 roku.

Spalarnia, zlokalizowana między ulicą Cegielskiego a trasą S6 na terenie strefy ekonomicznej, powstanie w formule Zaprojektuj i Buduj. Uruchomienie instalacji planuje się na IV kwartał 2026 roku. Koszalińska spalarnia ma mieć wydajność 30 tysięcy ton rocznie.

PGK nawiązała współpracę z Energa Operatorem, by zapewnić obiektowi niezbędne przyłącza. Spółka współpracuje też z Miejską Energetyką Cieplną, bowiem uzyskiwana w spalarni energia cieplna trafiałaby do miejskiego systemu ogrzewania. Beneficjentami tej inwestycji byłyby też inne miejscowości z naszego regionu - Kołobrzeg, Sławno, Darłowo. Przedstawiciele tych miejscowości podpisali, jeszcze w maju 2022 roku, list intencyjny, by rocznie około 9 tysięcy ton śmieci z tych miejscowości trafiało do spalarni. Sam Koszalin spala w tej chwili około 21 tysięcy ton odpadów w skali roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera