Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki i małe targowisko na Placu pod Lipami. Sianów chcę się zmieniać!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
arch
Gmina Sianów po raz drugi ogłosiła przetarg na budowę Centrum Nauki. Inwestycja wpisuje się w plan rewitalizacji Placu pod Lipami.

Centrum Nauki ma powstać przy ul. Armii Polskiej w Sianowie – przy ratuszu, gdzie stoi dziś pomnik dziewczynek z zapałkami. – Ofertą ma nawiązywać do warszawskiego „Kopernika” i Gdyńskiego „Eksperymentu”, ale z zachowaniem odpowiedniej skali. Chcemy stworzyć ciekawą propozycję dla uczniów z całego regionu – mówi Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa. W pierwszym przetargu na budowę „miniKopernika” ofert od wykonawców nie było. Zainteresowanie drugim jest już spore. – Myślę, że dla wykonawców problematyczny może być tryb realizacji inwestycji, czyli „zaprojektuj i wybuduj”. Jeśli tak będzie, postaramy się we współpracy z Urzędem Marszałkowskim rozdzielić inwestycję na część projektową i wykonawczą – tłumaczy burmistrz Berlicki.

W Centrum Nauki mają działać laboratoria, w których odbywać się będą zajęcia w ramach uniwersytetów dla dzieci czy uniwersytetów trzeciego wieku, ale także lekcje szkolne z przyrody czy biologii. Całość ma kosztować około 5 mln zł, przy czym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 2,6 mln zł. Przetarg potrwa do 9 kwietnia. Prace powinny zakończyć się do końca przyszłego roku, jednak trudno przewidzieć, czy sytuacja gospodarcza w związku z pandemią nie będzie miała wpływu na realizację tej i wielu innych inwestycji.

Co ważne, Centrum Nauki to największa, ale nie jedyna zmiana, zaplanowana w sercu Sianowa. – Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwoli nam zrealizować projekt Mój Rynek. Zakłada on przebudowę Placu pod Lipami. Powstanie w tym miejscu małe targowisko miejskie, będzie więcej miejsc parkingowych. Planujemy też przebudowę dróg – wylicza Maciej Berlicki. Jedna z ulic łączących ul. Tylną z ulicą Armii Polskiej (przy przystanku) zostanie zlikwidowana. - Kierowcy mieli w tym miejscu problem, którą wybrać. Będzie zatem bezpieczniej – podkreśla burmistrz.

Koszt inwestycji – 740 tys. zł, z czego 500 tys. to dofinansowanie. Prace uzależnione są od projektu Centrum Nauki, by całość była spójna.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem?

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo