MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło wyniosą z uzdrowiska

Iwona Marcinak [email protected]
Tomas Bertelman zapewniał, że w Kołobrzegu czuł się doskonale. Podobało mu się i miasto, i jego... mieszkanki.
Tomas Bertelman zapewniał, że w Kołobrzegu czuł się doskonale. Podobało mu się i miasto, i jego... mieszkanki. Karol Skiba
Tomas Bertelman, ambasador Królestwa Szwecji, odwiedził Kołobrzeg.

Przyjechał po to, by podkreślić wagę przedsięwzięcia, do którego przystępują wspólnie Miejska Energetyka Cieplna i szwedzka spół- ka Rindipol. Co zamierzają?

Efektem współpracy ma być budowa elektrociepłowni zasilanej biomasą. - A w perspektywie kilkunastu lat wyprowadzenie MEC z dzielnicy uzdrowiskowej. W tej chwili produkujemy ciepło wyłącznie w oparciu o spalanie kopalin, co sprowadza się do nieuniknionej emisji zanieczyszczeń do naszych wód i powietrza - mówił podczas wczorajszego spotkania Mariusz Dziura, dyrektor MEC. - Chcemy, by w ciągu najbliższych dwóch, może trzech lat zakończył się pierwszy etap naszych działań. Do tego czasu, w miejscu, nad którego lokalizacją właśnie się zastanawiamy, miałaby powstać zasilana biomasą elektrociepłownia, dostarczająca około 20 procent produkowanej przez nas dotąd energii cieplnej.

Niewykluczone, że powstanie ona w najbliższym sąsiedztwie kompostowni przy ul. Grzybowskiej.
Uruchomienie elektrociepłowni to szansa dla rolników. - Rozpoczęcie pracy przez elektrociepłownię będzie możliwe tylko pod warunkiem nawiązania współpracy z okolicznymi rolnikami na dostawy biomasy. A będzie nią mogła być np. słoma rzepakowa - tłumaczył Christofer Lorenz, prezes zarządu Rindipol S.A.
Ambasarod Tomas Bertelman jest spokojny o efekty kolobrzesko-szwedzkiej wspólpracy. - Rindipol zdążył już się pokazać w Polsce z jak najlepszej strony. A budowa elektrociepłowni wpisze się doskonale w przyjęty podczas ubiegłorocznej wizyty Kazimierza Marcinkiewicza w Szwecji, program polsko-szwedzkiej współpracy dla produkcji energii odnawialnej.

Szwedzi z Rindipolu zainwestowali już w podobne przedsięwzięcia m.in. w Chojnicach, Hajnówce. - W Kołobrzegu chcemy wykorzystać wszystkie nasze najlepsze doświadczenia - zaznaczył prezes Lorenz. Do szwedzkiego wyniku, aż 50-procentowego wykorzystania energii odnawialnej, Polsce bardzo daleko. Kołobrzeg robi pierwszy krok do nadgonienia tej gigantycznej zaległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński