Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CSSP w Koszalinie - szkoła wysokich lotów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Zaproszenie na obchody święta CSSP, jak zawsze, dostali mieszkańcy. Dzień otwartych koszar był okazją m.in. do zobaczenia sprzętu wojskowego, pokazu pracy bojowej i defilady pododdziałów
Zaproszenie na obchody święta CSSP, jak zawsze, dostali mieszkańcy. Dzień otwartych koszar był okazją m.in. do zobaczenia sprzętu wojskowego, pokazu pracy bojowej i defilady pododdziałów Radosław Brzostek
Tylko w ubiegłym roku w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie przeszkolonych zostało ponad 2,7 tys. żołnierzy W tym roku ma być ich jeszcze więcej Wczoraj Centrum miało swoje święto.

Przy ul. Wojska Polskiego 66 w Koszalinie działa szkoła, do której od lat przyjeżdżają uczniowie z całej Polski. Uczniowie nie w mundurkach, a w mundurach. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta powstało w 2014 roku z przeformowania Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W lipcu Centrum obchodzi swoje święto. Wczoraj rozpoczął je uroczysty apel, po którym żołnierze oraz osoby ściśle współpracujące z wojskowymi otrzymali wyróżnienia, nagrody i odznaczenia. - Jesteśmy sukcesorem tradycji sięgających 1918 roku, kiedy to w Poznaniu powstała Oficerska Szkoła Aeronautyki - podkreślił płk dypl. Dariusz Sienkiewicz, komendant CSSP. - Jesteśmy spadkobiercami dokonań wielu instytucji i organizacji, które na przestrzeni lat zajmowały się kształceniem kadr na potrzeby wojsk obrony przeciwlotniczej, radiotechnicznych oraz rozpoznania i walki elektronicznej.

Centrum prowadzi szkolenia specjalistyczne podchorążych, m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej, szkoli na kursach zawodowych - np. językowych, kształci kandydatów do służby w korpusie szeregowych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych. - Kogo w gruncie rzeczy szkolimy? Powtórzę za Tadeuszem Kotarbińskim: szkolimy porządnego człowieka, czyli takiego, na którym można polegać, który nie zawiedzie nikogo w potrzebie - zaakcentował komendant Sienkiewicz.

Żołnierze podnoszą kwalifikacje, wykorzystując sprzęt rakietowy i artylerii przeciwlotniczej, sprzęt radiolokacji oraz rozpoznania i walki elektronicznej. W ośrodku szkoleniowym w Dąbkach szkolą się m.in. zespoły ogniowe dywizjonów rakietowych. Ważną gałęzią szkoleniową są cykle SERE, na których żołnierze uczą się, jak prze-trwać na terenie przeciwnika.

Działalność sportowa, kulturalna, współpraca z organizacjami pozarządowymi - CSSP angażuje się w wiele inicjatyw, za co nieraz było doceniane, np. tytułem Przodującej Instytucji Wojskowej. - Nie zabraknie nam woli działania, aby nie obniżyć lotów, by wciąż być w czołówce - podsumował komendant.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Załadunek czołgu t34 w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!