Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopalacze mogą zabić. Co to jest „Mocarz”?

Marzena Sutryk
Do rąk uczniów koszalińskich gimnazjów trafia właśnie komiks, który wydał „Głos”. Za nami pierwsza lekcja w Zespole Szkół Plastycznych. Przed nami kolejne zajęcia.
Do rąk uczniów koszalińskich gimnazjów trafia właśnie komiks, który wydał „Głos”. Za nami pierwsza lekcja w Zespole Szkół Plastycznych. Przed nami kolejne zajęcia. archiwum
Do rąk uczniów koszalińskich gimnazjów trafia właśnie komiks, który wydał „Głos”. Za nami pierwsza lekcja w Zespole Szkół Plastycznych. Przed nami kolejne zajęcia.

W poniedziałek w koszalińskim „plastyku” rozdawaliśmy młodzieży komiks, który przygotował nasz grafik Wojciech Stefaniec.

„Mocarz” to ilustrowana historia o chłopaku, który sięgnął po dopalacze; traktuje o tym, co się dzieje z młodym człowiekiem, który na końcu przygody z dopalaczami mówi bez owijania, że to „syf”. Dlaczego? Co go spotkało? Wystarczy poświęcić niespełna dziesięć minut na lekturę, by się tego dowiedzieć.

Mocno liczymy na to, że nasze wydawnictwo trafi do młodego odbiorcy, który je przeczyta, przemyśli i powie „NIE”, gdy ktoś z towarzystwa będzie go namawiał na chwilę zabawy z dopalaczami.

Wydawnictwo jest rozpowszechniane w szkołach przy wsparciu koszalińskiego sanepidu oraz policji - przedstawiciele tych instytucji tłumaczą uczniom, dlaczego ci nie powinni dać się skusić na środki, które nie dość, że nie dają przyjemności, to niosą ze sobą ryzyko śmierci.

Z naszej strony także przekonywaliśmy wczoraj uczniów, by - potocznie ujmując - odpuścili, gdy ktoś w ich towarzystwie podsuwa dopalacze, by potrafili powiedzieć „NIE”. Zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ogromna presja otoczenia, kolegów i koleżanek, by nie obawiali się, że ktoś ich wyśmieje. Bo nie warto ryzykować śmiercią. Podkomisarz Magdalena Marzec z wydziału prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie opowiadała między innymi historie dotyczące nastolatków z Koszalina i okolicy, którzy nie potrafili odmówić... To był m. in. Wiktor w wieku 14 lat. Chłopak spróbował raz, drugi, uzależnił się. Nieprzytomny trafił w końcu do szpitala.

Lekarze stwierdzili, że jego wątroba i trzustka jest, jak u... 70-letniego mężczyzny, do tego ma nieodwracalne uszkodzenia mózgu...

Też tak chcecie skończyć? Wierzymy, że nie.

Co to jest „Mocarz”?

„Głos” wspólnie z samorządami w regionie, w tym z koszalińskim ratuszem, prowadzi akcję społeczną, która służy walce z dopalaczami.

Dzięki tej inicjatywie do szkół gimnazjalnych m. in. w Koszalinie trafiają sukcesywnie komiksy pt. Mocarz. Propagowaniu tego wydawnictwa towarzyszy seria zajęć w szkołach z udziałem młodzieży, z którą spotykają się przedstawiciele sanepidu oraz policji. Wszystko po to, by przekonać młodych, że dopalacze są zagrożeniem dla ich zdrowia i życia.

STOP DOPALACZOM - akcja społeczna. „Głos” razem z partnerami - samorządami z Pomorza organizuje akcję „Stop dopalaczom”. Powiemy wam, czym są te specyfiki, co może się w nich znajdować, jakie efekty mogą wywoływać i do czego może prowadzić ich zażywanie. Oraz oczywiście, jak się przed nimi uchronić i jak ratować tego, który je wziął.

Zobacz nasz serwis specjalny STOP DOPALACZOM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!