Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur z prezydentem Koszalina. Kolejne pytania i odpowiedzi

Marzena Sutryk
- Będziemy kupować nowe autobusy, ale nie elektryczne - te są zbyt drogie, bo kosztują 1,8 - 2 miliony jeden - mówi P. Jedliński
- Będziemy kupować nowe autobusy, ale nie elektryczne - te są zbyt drogie, bo kosztują 1,8 - 2 miliony jeden - mówi P. Jedliński RADEK KOLEŚNIK
W poniedziałek w redakcji Głosu gościł prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Odpowiadał na pytania Czytelników zadawane przez telefon, ale też na te nadesłane. Publikujemy kolejną część pytań i odpowiedzi.

Czytelnik: - Trasa łącząca os. Rokosowo z os. Lubiatowo jest bardzo uczęszczana przez rowerzystów, jest też jednak bardzo niebezpieczna. Sytuację zmieniłaby budowa ścieżki rowerowej, na wzór tej, która biegnie przez Górę Chełmską, do Kłosa. Czy miasto planuje budowę takiej ścieżki rowerowej?

Prezydent: - Bierzemy taką inwestycję pod uwagę, ona jest możliwa, ale to sprawa kosztowna i długo potrwa. Budowa wymaga m. in. wykupu prywatnych gruntów.

Czytelnik: - Czy w ramach funduszy unijnych z obecnej perspektywy (transport niskoemisyjny), miasto będzie się starało wyposażyć komunikację miejską w autobusy elektryczne?

Prezydent: - Będziemy kupować nowe autobusy, ale nie elektryczne - te są zbyt drogie, bo kosztują 1,8 - 2 miliony jeden, to dwa razy tyle, co tradycyjny autobus. Do tego trzeba by zainwestować w stację ładowania.

Czytelnik: - Jak wyglądają prace nad budową zapowiadanej w kampanii wyborczej profesjonalnej hali targowej przy ul. Połczyńskiej?

Prezydent: - Koncepcja jest gotowa. Jest zmiana w planie zagospodarowania. Po sezonie letnim będziemy rozmawiać z kupcami. Musimy znaleźć finansowanie tej inwestycji - widzę nawet taką możliwość, tzn. możliwe źródło finansowania.

Czytelnik: - Jestem mieszkańcem Niekłonic. Mam pytanie: kiedy zostanie wyremontowany odcinek drogi od przejazdu kolejowego ul. Lechickiej w kierunku Niekłonic do wyremontowanej drogi w Niekłonicach. Głównie chodzi o chodnik i drogę dla rowerów? Jest tam duże zagrożenie wypadkiem, brak jakiegokolwiek pobocza i chodnika, a ludzie chodzą i jeżdżą tam rowerami.

Prezydent: - Nieprędko. Na razie w tej części miasta budujemy ul. Połczyńską, potem będziemy realizować Żytnią. Będziemy też kontynuować uzbrojenie strefy ekonomicznej. A ten odcinek musi poczekać.

Czytelnik: - Jestem mieszkańcem budynku nr 91-93 z ulicy Morskiej. Kiedy miasto rozpocznie remont chodników w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Morskiej, a zarazem drogi krajowej, od skrzyżowania ulicy Morskiej i Przemysłowej, w okolicy sklepu ,,Biedronka „ w kierunku nowego ronda na ul. Morskiej - Krańcowej?

Prezydent: - „Głos” informował o tym, że w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będzie realizowana m. in. ul. Morska - ścieżka i chodnik. Realizacja jest przewidziana do 2020 roku.

Czytelnik: - Nasze piękne miasto jest strasznie szpecone przez wszelkiej maści grafficiarzy i tym podobnych miłośników bazgrołów. Miasto jest obrzydliwie pobazgrane, wystarczy np. przejechać się ulicą Stawisińskiego, czy też przejść przejściem podziemnym itd. Na nowych elewacjach szybko pojawiają się szpetne bazgroły. Marnuje się pieniądze na remonty. Dlaczego pan prezydent jest bierny, dlaczego toleruje nieudolność straży miejskiej, czy policji? Dlaczego władze są tak bezradne?

Prezydent: - Nie ma tu mowy o bezradności. Będę rozmawiał o tych problemach z nowym komendantem policji.

Czytelnik: - Czy miasto ma w planach położenie asfaltu na ulicy Rybackiej i na odcinku Rybackiej a Kosynierów? Mieszkam w Koszalinie 28 lat i ta ulica nie była ani razu remontowana, nawet zardzewiałe znaki drogowe nie zostały wymienione bez interwencji mieszkańców. Droga jest często uczęszczana, bo prowadzą tam trasy przejazdu egzaminatorów na prawo jazdy.

Prezydent: - Ulica Kosynierów jest projektowana i sukcesywnie kolejne ulice będą robione. A obecnie pozostają bieżące remonty.

Czytelnik: - Panie Prezydencie, czy na końcu ul. Cegielskiego (jadąc od strony ul. Karola Mytnika) nie warto postawić znaku ostrzegawczego informującego o ostrym zakręcie? Wcale nietrudno tam wypaść z drogi, dowodem czego, według mnie, jest stan krawężników we wspomnianym rejonie.

Prezydent: - Radzimy kierowcom, by dostosowali się przede wszystkim do ograniczeń prędkości zastosowanych w tym miejscu. Jeżeli ktoś będzie spokojnie jechał, nic się zdarzy.

Czytelniczka: - Czy w pozyskanych środkach unijnych, o których pisze Głos Koszaliński (tzw. ZIT - dop. red.), znajdzie się projekt i wykonanie kanalizacji na ul. Promowej oraz droga i ścieżka rowerowa na tej ulicy. W tej sprawie od mieszkańców Promowej zostało skierowane pismo do pana prezydenta, niedawno odbyło się zebranie mieszkańców i rady osiedla, z udziałem rzecznika Urzędu Miasta, pani dyrektor inwestycji, dyrektora wodociągów i projektanta. Mamy zapewnienie, że po zakończeniu projektu, miałyby być poczynione starania ze środków unijnych na ten cel. Więc moje pytanie w imieniu mieszkańców, czy Urząd Miasta, ujmie tę inwestycję w inwestycjach realizowanych z wyżej wymienionych funduszy unijnych? Sprawa ścieżki i drogi dojazdowej jest paląca, było już wiele wypadków drogowych, codziennie szczególnie w sezonie przemieszcza się dużo rowerzystów, matek z dziećmi i rozpędzonych aut, myślimy więc, że o tym władze miasta będą pamiętać, a co do drugiej sprawy, czyli kanalizacji, jest to również sprawa bardzo ważna, zalewane są szamba w okresie jesiennych opadów i nieraz trzeba wybierać nieczystości dwukrotnie, czyli nie bagatela suma 200 złotych w ciągu jednego tygodnia. Mieliśmy obiecane na zebraniu już 2009 roku, że z chwilą przyłączenia Jamna do Koszalina, inwestycje u nas będą priorytetowe, tym bardziej, że od tej pory, miasto ma wyraźne oszczędności, bo nie musi grubych sum płacić gminie Będzino. Jak na razie od tamtej pory jest cisza, skończyło się na obiecankach.

Prezydent: - Niestety, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne nie obejmują dofinansowania drogi i prac, o których rozmawiano podczas spotkania. Na projektowanie tego zakresu miasto uzyskało środki zewnętrzne. Teraz będziemy się starali o kolejne pieniądze na realziację tych prac, które przedstawialiśmy mieszkańcom na ostatnim spotkaniu w Jamnie. W ramach ZIT realizowana ma być m.in. ścieżka rowerowa od Wodnej Doliny do Oczyszczalni Ścieków w Jamnie.

Za tydzień kolejna część relacji z dyżuru.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!