Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Koszalinie. Pomóż w walce z białaczką

(I)
Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w koszalińskiej Poliklinice już 18 września.
Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w koszalińskiej Poliklinice już 18 września.
Za tydzień, w niedzielę (18 bm.) w koszalińskiej Poliklinice organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku. Wystarczy oddać odrobinę krwi do badania i wypełnić stosowny formularz, by zarejestrować się jako potencjalny dawca i być może uratować życie osobie chorej na białaczkę.

Poliklinika jest już po raz kolejny współorganizatorem Dnia Dawcy Szpiku w Koszalinie.
- To nasza czwarta taka akcja, którą przygotowujemy wspólnie z Fundacją DKMS Polska - mówi Monika Dardzińska - Berchert, lekarka z Polikliniki reprezentująca również działające tu Stowarzyszenie "Interna".

Utworzyli je w 2009 lekarze Oddziału Wewnętrznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Koszalinie, zwanego popularnie Polikliniką. Jak wyjaśnia prezes "Interny" a zarazem ordynator tego oddziału doktor Anna Barcewicz, stowarzyszenie miało gromadzić pieniądze na lepsze wyposażenie oddziału, poprawę warunków pobytu pacjentów w szpitalu, szkolenia zawodowe personelu medycznego. Tak się jednak złożyło, że jednym z pierwszych działań podjętych przez "Internę" była organizacja Dnia Dawcy Szpiku przed dwoma laty.

Ta akcja i kolejne okazały się bardzo udane, dzięki nim do światowego rejestru trafiło łącznie ponad 2100 nowych potencjalnych dawców. Od tej pory pory jednym z głównych celów działalności Stowarzyszenia stała się popularyzacja idei przeszczepu szpiku kostnego jako metody leczenia białaczek. "Interna" zajmuje się tym współpracując ściśle z warszawską Fundacją DKMS Polska, a efektem tej współpracy jest tegoroczna akcja przygotowana wspólnie z Fundacją.

DKMS Polska działa od 2008 roku. Otrzymuje wsparcie z Fundacji DKMS Niemcy i korzysta z jej ponad 20-letniego doświadczenia Obecnie prowadzi największy w Polsce "bank" dawców komórek macierzystych. Jest w nim ponad 150 tysięcy potencjalnych dawców. Już 77 osób zarejestrowanych w DKMS Polska dało szanse na życie chorym z całego świata. Niemal co dziesiąty spośród tych dawców został wyłoniony podczas koszalińskich akcji w Poliklinice!

Komórki macierzyste (rzadziej sam szpik) od dawcy niespokrewnionego przeszczepiane są osobie chorej na białaczkę wówczas, gdy nie ma już żadnej innej możliwości uratowania jej życia. Wielu chorych po przeszczepie wyzdrowiało. Największy jednak problem jest w tym, by znaleźć odpowiedniego dla osoby chorej dawcę, jej tak zwanego bliźniaka genetycznego. Prawdopodobieństwo, że się go znajdzie sięga - jak twierdzą lekarze - jeden do stu tysięcy. Dlatego tak ważne jest, by potencjalnych dawców było jak najwięcej.

Może nim zostać każda zdrowia osoba w wieku od 18 do 55 lat. DKMS Polska organizuje Dni Dawców Szpiku w całej Polsce. Czasem impulsem jest choroba konkretnej osoby, dla której między innymi szuka się dawcy, czasami - tak jak w tym roku w Koszalinie - akcja nie jest z nikim konkretnym powiązana. Warto jednak wziąć w niej udział, bo może się okazać, że właśnie ktoś, która zgłosił się tym razem jest bliźniakiem genetycznym kogoś walczącego o życie.

W przypadku, gdy potencjalny dawca zostanie poproszony o oddanie komórek macierzystych, DKMS wszystko organizuje i pokrywa wszelkie koszty. Obejmuje także dawcę opieką medyczną. - Wszystko jest perfekcyjnie zorganizowane - mówi doktor Monika Dardzińska - Berchert.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!