Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień z Rebelią w Szczecinku

Rajmund Wełnic [email protected]
Koncert jubileuszowy Rebelii z okazji ćwierćwiecza istnienia.
Koncert jubileuszowy Rebelii z okazji ćwierćwiecza istnienia. Fot. Rajmund Wełnic
Na scenie Szczecinecka formacja taneczna Rebelia przygotowała spektakl "Rebelia jesienią". Będzie go można zobaczyć w niedzielę w kinie Wolność.

Przedstawienia Rebelii to zawsze uczta dla ducha. Nie inaczej ma być i tym razem, choć nowe układy choreograficzne przygotowane przez Jarmilę Górę i jej podopiecznych są na razie skryte tajemnicą. Premiera "Rebelii jesienią" w szczecineckim kinie rozpocznie się w niedzielę o godz. 17. Wstęp wolny.

Szczecinecki zespół tańca współczesnego Rebelia działa już od 28 lat. To ukochane "dziecko" Jarmili Góry. Za datę utworzenia Rebelii przyjmuje się 1 maja 1982 roku, gdy Zbigniew Butkiewicz, ówczesny szef Szczecineckiego Ośrodka Kultury, zatrudnił Jarmilę Górę, świeżo upieczoną absolwentkę choreografii.

- Przyjechałam do Szczecinka "za mężem" - wspomina instruktorka, która ma barwną biografię. Zalążki formacji tanecznej pojawiły się szybko, choć nazwa Rebelia przyszła nieco potem.

- Prowadziłam grupy tańca towarzyskiego dla dorosłych i dzieci, ale to taniec współczesny okazał się moim powołaniem - wspomina dziś Jarmila Góra. Kandydatów na przyszłych "rebeliantów" szukała wtedy odwiedzając szczecineckie dyskoteki i wypatrując utalentowanej tanecznie młodzieży.

- Dziś nazywa się to castingiem, wtedy mniej nowocześnie: selekcją - śmieje się twórczyni zespołu. Pierwsza Rebelia była więc całkiem dorosła, dopiero z czasem Jarmila utworzyła grupy dziecięce. I to okazało się wielką siłą i magnesem przyciągającym kolejne pokolenia małych tancerzy. - Z dziećmi świetnie mi się pracuje - mówi choreografka.

Taniec współczesny daje nieograniczone pole dla wyobraźni przy wymyślaniu nowych układów choreograficznych, kostiumów scenicznych, scenografii, a nawet fryzur. - Inspiracje są różne - wyjaśnia instruktorka. - Pytana, skąd biorę pomysły, odpowiadam, że z głowy.

Przez szeregi "rebeliantów" przewinęło się ponad tysiąc osób, z czego na poważnie z tańcem związanych było ponad pięciuset. To cała armia tancerzy, którzy na swoim koncie mają niezliczone laury z wielu konkursów, przeglądów i festiwali.

Dziś Rebelia to cztery grupy wiekowe - najmłodszych 7-9-latków, nieco starszych 10-12-latków oraz 13-16-latków oraz nieco starszych tancerzy hobbystów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!