Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziwna maź w rowie melioracyjnym w Białogardzie

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
W rowie melioracyjnym w okolicach ul. Podhalańskiej w Białogardzie pojawiła się dziwna maź.

Tajemniczą substancję zauważyła nasza Czytelniczka, pani Magda, mieszkanka Białogardu. Wysłała do nas kilka zdjęć oraz mapkę z zaznaczonym miejscem, w którym maź była najlepiej widoczna.

Do zdarzenia doszło w weekend. Oddajmy głos pani Magdzie: - Codziennie bywam z psem na spacerze w okolicach łąk i pól uprawnych za ul. Krakowską w Białogardzie. Dzisiaj zauważyłam tam, będąc na przechadzce z narzeczonym, coś bardzo dziwnego... Pola są poprzecinane rowami melioracyjnymi, którymi niemal zawsze płynie krystalicznie czysta woda. Dzisiaj natomiast płynie nimi brązowa, mętna woda, w dodatku śmierdząca ściekami. Wystarczy tylko iść ścieżką wzdłuż rowu, by poczuć ten smród.

Pani Magda zauważa, że rowy melioracyjne wyprowadzają wodę wprost do Kanału Ulgi. A ten - dodaje Czytelniczka - wpływa przecież do Parsęty, najważniejszej z rzek regionu.

- Ewidentnie więc rzeka również staje się zanieczyszczona - mówi pani Magda.

O sprawie poinformowaliśmy burmistrza Białogardu Krzysztofa Bagińskiego.

- Dziękuję Czytelniczce Głosu za czujność. Poproszę naszych urzędników z ochrony środowiska, by jak najszybciej zbadali ten rów. Poinformuję również pracowników Zarządu Melioracji o możliwym zanieczyszczeniu. Do zdarzenia doszło w weekend, więc znalezienie źródła zanieczyszczenia może być trudne, ale już je ustalamy - dodał godzinę później. Wędkarze, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że rowami melioracyjnymi co jakiś czas płyną do Parsęty „dziwne substancje”.

- Ale są to sporadyczne zdarzenia, choć rzeczywiście, w niedzielę w okolicach ul. Krakowskiej pachniało dość intensywnie - przyznają.

Co to mogło być? Wyjaśniają, że po silnych opadach deszczu z pól spływają środki ochrony roślin i ich pozostałości. Duża część z użytego przez rolników nawozu jest wymywana z gleby i trafia do rowów. A drobnoustroje chorobotwórcze najczęściej dostają się z używanych przez rolników nawozów: gnojowicy lub obornika. I wtedy po prostu śmierdzi.

Zobacz także Czerwona Dzierżęcinka w Koszalinie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!