Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmów o Włodzimierzu Wysockim w Koszalinie [wideo]

Radek Koleśnik
Marlena Zimna o Wysockim: Udowodnił, że świat nie potrzebuje papierowych poetów, że wiersze równie do-brze można śpiewać przy akompaniamencie gitary, używając jej bardziej jako instrumentu perkusyjnego,niż strunowego.
Marlena Zimna o Wysockim: Udowodnił, że świat nie potrzebuje papierowych poetów, że wiersze równie do-brze można śpiewać przy akompaniamencie gitary, używając jej bardziej jako instrumentu perkusyjnego,niż strunowego. Radek Koleśnik
Za bilet na jego koncert oferowano... przydział na mieszkanie spółdzielcze w Moskwie. W zniewolonym państwie był wolnym człowiekiem. I może dlatego Włodzimerz Wysocki do dziś pasjonuje niemałe grono fanów.

Koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego i CK 105 zapraszają na XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według św. Włodzimierza", który potrwa w Koszalinie od soboty do poniedziałku. To trzydniowie spotkanie z niezwykłą twórczością i równie niezwykłą osobowością - Włodzimierzem Wysockim.

W dwunastej edycji imprezy udział wezmą goście z aż trzynastu krajów, m.in.: Armenii, Australii, Izraela, Mołdawii, USA i Włoch. Do konkursu głównego zakwalifikowało się 17 filmów z dziesięciu państw. Co ciekawe, daty produkcji filmów konkursowych potwierdzają, że miłość do Wysockiego i zainteresowanie jego twórczością, mimo upływu lat, wcale nie słabnie. Fenomenem artysty od lat zajmuje się Marlena Zimna, która prowadzi w Koszalinie Muzeum Włodzimierza Wysockiego (ul. Andersa 11/1A).

"Wyjątkowość Wysockiego polega na tym, iż w całej historii światowej sztuki, ale i światowego show-biznesu nie sposób się doszukać drugiego takiego twórcy, nie sposób wskazać jednego choćby poza nim artysty, który panując niepodzielnie na poetyckim Olimpie, osiągając szczyty kunsztu scenicznego i bezsprzecznie przynależąc do kultury wysokiej, by nie powiedzieć elitarnej, stał się zarazem ikoną pop-kultury, ukochanym bohaterem mas, wyrazicielem marzeń, dążeń, tęsknot i pragnień całego społeczeństwa" - pisze o osławionym Hamlecie z gitarą.

W ramach festiwalu odbędą się nie tylko projekcje filmowe, ale również koncerty, wystawy, promocje książek i płyt, konkursy z udziałem publiczności, prezentacje kolekcjonerskich białych kruków i nowości wydawniczych.

Tradycyjnie też widzowie "zajrzą" do filmowego laboratorium, zagraniczni reżyserzy, montażyści i archiwiści przybliżą bowiem wszystkim chętnym tajniki warsztatu filmowego. Szczegóły w programie festiwalu.

Program imprezy

sobota

Domek Kata (ul. Grodzka 3)
godz. 11 - otwarcie festiwalu i wystaw towarzyszących; godz. 11.30-18.30 - projekcje konkursowe, filmowe laboratorium, spotkania z reżyserami, pisarzami, wystawa jednej rzeźby - "Wysocki z drukarki 3D", promocje książek; godz. 19 - koncert "Nić Ariadny". Występują: grupa "Ekipaż" (Szczecin), Denis Grincewicz (Kaliningrad, Rosja), Igal Amitai (Hajfa, Izrael), Ariadna Kryazheva, David Harewood (Nowy Jork, USA);

niedziela
Domek Kata (ul. Grodzka 3) godz. 12-18 - projekcje konkursowe; spotkania z reżyserami, pisarzami, prezentacja tomu przekładów poezji Włodzimierza Wysockiego na język hebrajski, koncerty, prelekcje, wystawa jednego obrazu: Igumen Rafael "Pamięci W. Wysockiego", symboliczne światła pamięci w 76. rocznicę urodzin poety;

godz. 19 - ogłoszenie werdyktu jury (najlepsze filmy festiwalu tradycyjnie wyłoni publiczność), wręczenie nagród, koncert "Nasz Wysocki".

poniedziałek
godz. 11.30-12.30 - Muzeum Włodzimierza Wysockiego (ul. Andersa 11/1A), zwiedzanie muzeum poety;

godz. 13-17 - Domek Kata (ul. Grodzka 3) - prezentacja filmu laureata Nagrody Specjalnej; "Piosenki Włodzimierza Wysockiego ze starych archiwów" - filmowe pokazy pozakonkursowe; wystawa jednego dzieła: gobelin "Włodzimierz Wysocki"; wystawa jednej rzeźby: Azamat Asanbajew "Gleb Żegłow"; "To się dzieje naprawdę: Namaluj sobie Wysockiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!