Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grillować, czy nie grillować? Takie są przepisy dotyczące rozpalanie ogniska i grilla na balkonie. Tych rzeczy nie wolno robić!

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Grill na balkonie? W jakiej sytuacji narażamy się na mandat?
Grill na balkonie? W jakiej sytuacji narażamy się na mandat? Robert Wozniak/ Polska Press
Jeden z naszych czytelników pyta, co jest dozwolone, a co nie w sezonie grillowym: rozpalanie ogniska i smażenie kiełbasek w ogródku? Grill na balkonie? W jakiej sytuacji narażamy się na mandat?

W pierwszej kolejności liczy się zdrowy rozsądek i stosowanie się do przepisów przeciwpożarowych. Jeśli zapragniemy rozpalić ognisko celem usmażenia np. kiełbasek w naszym ogródku, czy na działce, to jak najbardziej jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi? - Ognisko powinno znajdować się minimum 100 metrów od ściany lasu, a do jego rozpalenia nie możemy używać odpadów pochodzenia roślinnego, takich jak liście, przycięte gałęzie, czy trawy - powiedział Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej. - Do palenia ognisk używamy polan drewna do tego przeznaczonych. Jeśli chcemy się pozbyć przyciętych właśnie gałęzi, czy zagrabionych liści, to albo zrzucamy to na kompost, albo zebrane odpady zawozimy do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Takie miejsca w Koszalinie są dwa: przy ul. Komunalnej 5 oraz Na Skwierzynkę 2. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz w soboty w godz. 8.00-13.00. W razie dodatkowych pytań, można dzwonić także pod numer telefonu: 505-062-184 lub 508-373-464.

Jakich sytuacji dotyczą więc interwencje związane z grillowaniem? W pierwszej kolejności chodzi o zakłócanie spokoju. - Przede wszystkim takie interwencje rozpatrujemy pod kątem artykułów 51 lub 82 kodeksu wykroczeń - mówi nam Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. O czym mówi pierwszy przepis? - Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - czytamy w ustawie. Wcześniej jednak osoba naruszająca przepisy, w zależności od tego, czego się dopuściła, otrzyma pouczenie.

Art. 82 dotyczy niewykonywania obowiązków przeciwpożarowych. Jest to bardzo rozbudowane sformułowanie, które uwzględnia między innymi nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych, czy niedozwolone używanie otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych. - W skrócie: na balkonach, tarasach, czy innych częściach wspólnych budynków mieszkalnych nie powinniśmy grillować, o rozpalaniu ognisk w tych miejscach nie wspominając - wyjaśnia komendant.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera