Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia miast na pomorzu. Zobacz wystawę

Rafał Nagórski [email protected]
Sławieńską wystawę otwiera Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa z 1618 roku.
Sławieńską wystawę otwiera Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa z 1618 roku. archiwum
Jeszcze przez tydzień można oglądać w salonie wystawowym SDK wystawę, na której prezentowane są widoki miast pomorskich.

Większość miast leżących na Pomorzu lokowanych było w XIII i XIV wieku. Najwcześniej prawa miejskie otrzymało Prezlau (1234). Miasta dawnego powiatu sławieńskiego Darłowo, Polanów, Sianów i Sławno lokowane były w pierwszej połowie XIV wieku: Darłowo w 1312, Polanów w 1313 lub 1319, Sianów w 1343 i Sławno w 1317 roku.

Pierwsze znane widoki miast pomorskich pochodzą z połowy XVI wieku. Miasta przedstawiane są na licznych drzeworytach, litografiach, stalorytach.
Wiek XIX przyniósł dwa wynalazki, które zrewolucjonizowały przedstawianie miast - fotografię i pocztówki. Powielanie widoków miast stało się w końcu XIX wieku powszechne. Nie było w zasadzie żadnego tematu czy wydarzenia miejskiego, które nie zostałoby utrwalone na fotografii czy pocztówce - informuje Jan Sroka z fundacji Dziedzictwo, która wspólnie z SDK zorganizowała wystawę.
Ekspozycję otwiera najstarszy przekaz ikonograficzny Sławna, który zawiera wydana w 1618 roku Wielka Mapa Pomorza Eliharda Lubinusa - profesora literatury i teologii Uniwersytetu w Greifswaldzie, który interesował się również kartografią.

Sławno przedstawione jest od strony południowej. Z tej perspektywy było lepiej widoczne i główne budowle wyróżniały się zdecydowanie spośród zabudowy mieszkalno-gospodarczej. Wolfart pokazał trzy bramy miejskie (Koszalińską, Słupską i Łąkową), a także wszystkie godne uwagi budowle miasta z kościołem Mariackim i ratuszem na środku rynku.

Z początku XVIII wieku pochodzą - nieeksponowane na wystawie - dwa widoki Sławna wykonane przez Gottlieba Samuela Pristaffa przedstawiające miasto przed i po wojnach szwedzkich.
Następny znany widok Sławna pochodzi dopiero z końca pierwszej połowy XIX wieku. To panorama - pokazana na wystawie - którą litografował w 1844 roku E. Sanne do ilustrowanego opisu Pomorza Friedricha Thiede'go. Praca ukazała się w szczecińskiej oficynie Sanne' go i miała pokazywać odbiorcom książki - mieszkańcom Pomorza - piękno tej ziemi i jej chlubną przeszłość. Zamieszczone litografie miały służyć przede wszystkim duchowym przeżyciom. Dlatego zadaniem widoku była nie informacja o zabudowie miejskiej, ale ukazanie malowniczego położenia Sławna. Na litografii widoczne są między innymi dwie wieże bramne i kościół z błędnie tu przedstawioną wieżą jako barokową oraz dwaj huzarzy. Szwadron huzarów stacjonował w Sławnie przez blisko dwa wieki i był jednym z istotnych, miastotwórczych elementów.

Obrazu Sławna na wystawie dopełniają dwie fotografie pochodzące z początku XX wieku, a przedsta-
wiające rynek.
Zdjęcia prezentowane w Sławnie pochodzą ze zbiorów Archiwum Krajowego w Greifswaldzie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!