Honorowe zwycięstwo Szwajcarii

Mariusz Rodziewicz
Szwajcaria niespodziewanie wygrała z Portugalią. Mimo to musi pożegnać się z dalszą grą w Euro 2008.

Powód? Gospodarz Mistrzostw Europy przegrał dwa poprzednie mecze grupowe z Czechami i Turcją.

Było to pierwsze historyczne zwycięstwo piłkarzy Szwajcarii w finałach ME.

Portugalczycy wystąpili w częściowo rezerwowym składzie. Już w pierwszej części spotkania mieli kilka dogodnych sytuacji do objęcia prowadzenia. Niestety nie udało im się posłać piłki do bramki. Ale i Szwajcarzy nie tracili wiary w jedyne zwycięstwo i dzielnie atakowali bramkę przeciwnika. Mimo to pierwsza połowa zakończyła się remisem 0:0.

Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia Szwajcarów. Ataki te w końcu przyniosły efekt. W 71. minucie znakomitym podaniem w tempo do Hakana Yakina popisał się Eren Derdiyok. Ten pierwszy znalazł się sam na sam z Ricardo i nie dał szans portugalskiemu obrońcy. Dla Yakina to drugie trafienie na Euro 2008.

W 82. minucie Barnetta został sfaulowany w polu karnym przez Fernando Meirę i arbiter wskazał na punkt oddalony o 11 metrów od bramki Ricardo. "Jedenastkę" pewnie wykorzystał Yakin, strzelając trzeciego gola na tym turnieju i 18. w reprezentacyjnej karierze.

Szwajcaria - Portugalia 2:0 (0:0)

Bramki: <-b> Hakan Yakin (71, 83) Żółte kartki: <-b> Hakan Yakin, Johan Vonlanthen, Tranquillo Barnetta, Gelson Fernandes - Paulo Ferreira, Miguel, Fernando Meira, Jorge Ribeiro
Szwajcaria: <-b> Pascal Zuberbuehler - Stephan Lichtsteiner (83-Stephane Grichting), Patrick Mueller, Philippe Senderos, Ludovic Magnin - Valon Behrami, Gelson Fernandes, Gokhan Inler, Johan Vonlanthen (61-Tranquillo Barnetta) - Hakan Yakin (86-Ricardo Cabanas) - Eren Derdiyok. Portugalia: <-b> Ricardo - Miguel, Pepe, Bruno Alves, Paulo Ferreira (41-Jorge Ribeiro) - Fernando Meira, Miguel Veloso (71-Joao Moutinho), Raul Meireles - Quaresma, Nani - Helder Postiga (74-Hugo Almeida).**