Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje: Rozbudowa szczecineckiego sądu

(r)
Tak Sąd Rejonowy wygląda obecnie. Gmach przy ulicy Bohaterów Warszawy (niegdyś Königstrasse) wzniesiono na potrzeby sądu w roku1878. Prusy wykorzystały przy tym fundusze z kontrybucji, jaką wypłaciła im Francja po przegranej kilka lat wcześniej wojnie.
Tak Sąd Rejonowy wygląda obecnie. Gmach przy ulicy Bohaterów Warszawy (niegdyś Königstrasse) wzniesiono na potrzeby sądu w roku1878. Prusy wykorzystały przy tym fundusze z kontrybucji, jaką wypłaciła im Francja po przegranej kilka lat wcześniej wojnie. Rajmund Wełnic
Już niedługo rozpocznie się rozbudowa szczecineckiego sądu. O kontrakt ubiega się aż 14 firm!

Gmach przy ulicy Bohaterów Warszawy (niegdyś Königstrasse) wniesiono na potrzeby sądu w roku 1878. Prusy wykorzystały przy tym fundusze z kontrybucji, jaką wypłaciła im Francja po przegranej kilka lat wcześniej wojnie.

Jak już informowaliśmy, wymiar sprawiedliwości o rezygnacji z pomysłu adaptacji kamienicy przy ulicy Bohaterów Warszawy sąsiadującej ze szczecineckim sądem (kiedyś mieścił się tu Zakład Doskonalenia Zawodowego), wrócił do pomysłu rozbudowy istniejącego gmachu.

- Do przetargu stanęło 14 firm zarówno z regionu, jak i z całej Polski - mówi sędzia Sławomir Przykucki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie. Najtańsza oferta opiewa na 8,451 mln zł, najdroższa na 12,174 mln zł.

Teraz każda oferta zostanie sprawdzona i jeszcze w grudniu powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą. Zakładając oczywiście, że nie będzie odwołań o wyniku przetargu. Tak, czy inaczej budowy powinny się rozpocząć - pod warunkiem sprzyjającej pogody - w pierwszych tygodniach przyszłego roku.

Co powstanie na działce (dziś parking dla pracowników pobliskiego więzienia) przy Bohaterów Warszawy? Nowy budynek sądu będzie architektonicznie zbliżony do zabytkowego gmachu. Na czterech kondygnacjach będzie 1500 kwadratowych powierzchni. Znajdzie się tu miejsce na wydział ksiąg wieczystych, wydział karny, archiwum i biuro obsługi klienta. Obie części zepnie łącznik na wysokości pierwszego piętra.

Kiedy pracownicy sądu i sędziowie mogą szykować wyprowadzkę? Wykonawca będzie miał na ukończenie inwestycji 3 lata od podpisania umowy, ale wszystko wskazuje, że to bardzo ostrożnościowy zapis. Tempo realizacji zależy bowiem od finansowania z budżetu państwa, a w planie wydatków SO na przyszły rok na Szczecinek zarezerwowano już 6 milionów złotych. To pozwala mieć nadzieję, że w połowie roku 2014 szczecinecki wymiar sprawiedliwości będzie w końcu pracował w godnych warunkach.

Obecnie bowiem Sąd Rejonowy mieści się w dwóch budynkach - poniemieckim gmachu dawnego sądu obwodowego i byłym przedszkolu leśników przy ulicy Jasnej. Szczególnie w tym budynku nieprzystosowanym do potrzeb sądu panuje nieprawdopodobna ciasnota. - Nowy budynek pozwoli rozgęścić obecnie zajmowane pomieszczania - mówi sędzia Sławomir Przykucki. Bardzo możliwe, że część sądu na Jasnej pozostanie.

Przypomnijmy, że to kolejna inwestycja w Szczecinku w sferze publicznej. Państwo buduje obecnie przy ulicy Polnej nowa komendę policji, a starostwo, miasto i spółka szpitalna nowe skrzydło lecznicy.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!