Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak minął 2012 rok? Rok w naszym kalejdoskopie. Zobacz film!

Marzena Sutryk [email protected]
Jak minął 2012 rok? Rok w naszym kalejdoskopie. Zobacz film!
Jak minął 2012 rok? Rok w naszym kalejdoskopie. Zobacz film! Radek Koleśnik
Za nami kolejne dwanaście miesięcy. Jak te dni minęły mieszkańcom Koszalina? Co warto zapamiętać z minionych tygodni? Z czego możemy być dumni, jako mieszkańcy, a co sprawiło, że zwyczajnie było nam trochę wstyd? Sięgnijcie po przegląd najważniejszych wydarzeń minionego roku w mieście. Macie swoje refleksje? Czekamy na Wasze opinie.

STYCZEŃ
Bałagan z receptami Rok 2012 rozpoczął się zamieszaniem w aptekach. Lekarze, aptekarze i przede wszystkim pacjenci mieli wczoraj spore wątpliwości i obawy, czy recepta, którą mają w ręce, jest dobrze wypisana. Zgodnie z nowymi wytycznymi orzeczono, że lekarze ponoszą odpowiedzialność finansową za źle wypełnione recepty. Sami musieli wyszukać na liście leków refundowanych odpowiednią pozycję i sami wpisać na receptę kwotę refundacji. Niektórzy lekarze w ramach protestu sięgnęli po pieczątki "refundacja leku do decyzji NFZ".

Orkiestra znowu zagrała

W styczniu, jak co roku, zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. To już było 20. raz. W największym sztabie w regionie, w Koszalinie, do godz. 21 zebrano ponad 105 tys. złotych.

Chętni do budowy basenów
Aż 12 chętnych złożyło oferty w przetargu na budowę aquaparku w Koszalinie. Rozrzut cen był ogrom-
ny, sięgał kilkudziesięciu milionów. Po kilku bojach sądowych (najpierw miasto wybrało droższa spółkę Wrobis), stanęło w końcu na tym, że aquapark buduje kołobrzeska firma Kornas.

PGE chce badać Gąski
Polska Grupa Energetyczna, która jako jedną z trzech lokalizacji elektrowni atomowej, wskazała podkoszalińskie Gąski, ogłosiła, że przygotowuje się do prowadzenia badań w terenie.
Spółka wystąpiła do wojewody zachodniopomorskiego o wszczęcie postępowania administracyjnego.

Podatek od deszczu
O Koszalinie zrobiło się głośno w kraju. Miasto jako jedno z pierwszych wprowadziło tzw. opłatę deszczową. W kraju przykład z Koszalina chce wziąć m.in. Wrocław i Bytom. Podobne opłaty mają u siebie już Poznań i Bielsko--Biała. Z wpływów finansują potem "wodne" inwestycje. A jest co inwestować. 6,5 mln zł: tyle wpłynęło z tytułu opłat deszczowych w zeszłym roku do kasy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie. Pamiętajmy jednak o ważnej sprawie - lwia część tych pieniędzy pochodzi z... miasta. Bo to miasto jest głównym płatnikiem podatku deszczowego. Opłata deszczowa nie jest narzucana żadną ustawą. W Koszalinie została wprowadzona w 2007 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Mirosława Mikietyńskiego, za przyzwoleniem Rady Miejskiej. Wtedy to MWiK przejęły od miasta podziemną infrastrukturę kanalizacyjną.

Nie chcą mjr. "Łupaszki"
Zaskakujący obrót przyjęła sprawa upamiętnienia majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pomysłodawcy chcą ronda z jego imieniem. Działacze SLD i były senator powiedzieli "nie". - Zgadzamy się, że major był dzielnym żołnierzem w czasie Kampanii Wrześniowej 1939 roku. A od 1943 walczył w partyzantce polskiej na Wileńszczyźnie - mówili przeciwnicy pomysłu. - Ale po 1945 roku major "Łupaszko" nie podporządkował się rozkazom i dalej kontynuował podziemną działalność zbrojną na Podlasiu, ale też na Pomorzu Środkowym. Zgłaszają się do nas rodziny, którym członkowie grupy "Łupaszki" wymordowali bliskich. Nie zgadzamy się, by upamiętniać człowieka, który ma krew na rękach.

Komunalne w sądzie
Do sądu trafiła sprawa dotycząca uchwały Rady Miejskiej, na którą powoływał się prezydent podnosząc komunalne czynsze. Miasto może zapłacić milionowe odszkodowania. Sprawa nie jest wciąż do końca rozstrzygnięta.

LUTY
Referendum w Mielnie
Przeprowadzono referendum w gminie Mielno w sprawie planów budowy elektrowni jądrowej w Gąskach. Najwyższa, bo aż 71% frekwencja była w Gąskach. Większość była na "nie" dla atomu.
W sumie frekwencja wyniosła 57%, z tego 94% głosujących sprzeciwiło się budowie elektrowni w Gąskach.

Nowe oddziały w szpitalu
W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie został otwarty nowy oddział ratunkowy oraz Oddział Intensywnej Terapii.

Kasa Na Rynek przepadła
Kilka miast z naszego regionu otrzymało duże pieniądze na odbudowę swoich centrów i zabytkowych parków. Niestety, wśród nich zabrakło największego z nich - Koszalina, który starał się o pieniądze na przebudowę Rynku Staromiejskiego.

Atom rozgrzał wszystkich
Kilka godzin trwała pikieta antyatomowa przed koszalińskim ratuszem. Zebrał się tutaj tłum mieszkańców, do tego ekipy telewizyjne. A wszystko to podczas trwającej w urzędzie debaty o atomie.

MARZEC

Wielki powrót uczniów
W Sianowie zakończył się remont zniszczonego w pożarze Gimnazjum Gminnego. W zbiórkę pieniędzy na odbudowę włączył się cały region, pomógł rząd. Dla ponad 300 uczniów to oznaczało koniec tułaczki po ogromnym pożarze, do którego doszło w październiku 2010 roku.

Pomysły na Emkę
Miasto obiegła informacja, że wszystko wskazuje na to, że rozbudowa Galerii "Emka" nabiera realnych kształtów. Ta ma się rozpocząć w przyszłym roku, a termin zakończenia prac wyznaczono na koniec roku 2014. Co konkretnego z tego wyniknie? To się dopiero okaże. To już nie pierwsza taka wiadomość dotycząca Galerii Emka.

Pośredniak za miliony
Rozpoczęła się wielka przeprowadzka Powiatowego Urzędu Pracy do nowej siedziby.
Ta kosztowała aż 6 mln złotych. Starosta koszaliński do dziś przekonuje, że bez tej siedziby nie dałoby się dalej funkcjonować.

KWIECIEŃ

W kolejce po żłobek
Tę noc zapamięta z pewnością wielu rodziców maluchów z Koszalina. Rodzice stali bowiem całą noc w kolejkach, by dostać miejsce dla swojej pociechy w miejskim żłobku. Niestety, wielu odeszło też z kwitkiem. Prezydent miasta obiecuje, że w przyszłym roku będzie inaczej: rodzice będą rejestrować się elektronicznie, a o przydziale zadecyduje punktacja.

Kartą nie zapłacisz
W mieście zaczęły działać parkomaty. Te zastąpiły inkasentów.
Minus maszyn jest taki, że one nie przyjdą do kierowcy, no i nie wydadzą reszty.

Rektor na trudne czasy W Politechnice Koszalińskiej odbyły się wybory rektora. Przez najbliższe cztery lata największą w regionie publiczną uczelnią będzie kierował profesor Tadeusz Bohdal.

W obronie mediów
700 osób przeszło w sobotę w Koszalinie w marszu w obronie wolnych mediów, a przede wszystkim Telewizji Trwam. "Chcemy oglądać katolicką telewizję!" - podkreślali manifestujący z całego regionu.
Do Koszalina przyjechali sympatycy Telewizji Trwam oraz Radia Maryja m.in. z Kołobrzegu, Szczecinka i Białogardu. Do protestujących dołączyli także przeciwnicy budowy elektrowni atomowej w Gąskach.

Miejsce kultu i modlitw
Na publicznym spotkaniu zaprezentowano wizualizację Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne, która ma stanąć na Górze Chełmskiej. Chcą je budować siostry szensztackie, które opiekują się pobliskim Sanktuarium Przymierza Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

MAJ

Listy gończe za posłami
Solidarność wzięła odwet na posłach, którzy nie poparli wniosku o referendum w sprawie wieku emerytalnego. Plakaty z politykami pojawiły się w Koszalinie i w regionie.
To była ogólnopolska akcja Solidarności, która chciała w ten sposób pokazać społeczeństwu, kto nie poparł wniosku podczas głosowania w Sejmie. Działacze z Koszalina dołączyli do niej, podobnie jak z innych regionów kraju. Związkowcy zebrali wcześniej podpisy popierających ideę przeprowadzenia referendum, w którym Polacy mogliby odpowiedzieć na pytanie, czy chcą pracować do 67. roku życia. W kraju zebrano prawie dwa miliony parafek.

Duch zstąpił na stadion
Prawie 15 tysięcy wiernych wzięło udział w sobotnich uroczystościach 40-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Modlitewne spotkanie odbyło się na koszalińskim stadionie Gwardii.

Wizyta prezesa
Do Koszalina przyjechał Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Gościł tu kilka godzin (nie licząc noclegu). Spotkał się m.in. z mieszkańcami, którzy tłumnie przybyli do sali biblioteki publicznej.

Studenci rządzą miastem
Pod koniec maja, przy okazji świętowania 746. urodzin miasta, odbył się 34. Tydzień Kultury Studenckiej. To czas, kiedy studenci rządzą miastem. W tym czasie zorganizowano dla nich, według oficjalnych danych, około 100 imprez.

Bombowy kawał urzędniczki
Policja zatrzymała sprawczynię fałszywego alarmu bombowego. To była urzędniczka koszalińskiego starostwa. Kobieta chciała zrobić kawał koleżance. Takiego finału nikt się nie spodziewał. 40-letnia urzędniczka starostwa postawiła na nogi wszelkie możliwe służby w Koszalinie. Po godzinie 13 urzędniczka wydziału komunikacji w koszalińskim starostwie odebrała telefon z informacją, że w budynku jest podłożona bomba. Tak się złożyło, że w tym samym czasie w urzędzie trwało teoretyczne szkolenie na wypadek... eksplozji elektrowni atomowej w wyniku ataku terrorystycznego. Urzędniczka błyskawicznie zawiadomiła przełożonych, ci zawiadomili policję. Szybko zarządzono ewakuację około 200 osób ze starostwa i pobliskiego urzędu pracy. Po dwóch godzinach poszukiwań akcję przerwano. Niczego nie znaleziono.

500 wielkich serc
W Koszalinie zorganizowano kolejną akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Mieszkańcy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania. Zarejestrowało się prawie pół tysiąca osób!

CZERWIEC

Słono za bilety miejskie
Większość radnych miejskich poparła propozycję podwyżki cen biletów MZK o ponad 10 procent. Teraz, po zmianach, bilet normalny kosztuje 2,90 złotego.

Mecze w amfiteatrze
Ten temat rozgrzał niemal wszystkich mieszkańców. Mianowie możliwość obejrzenia transmisji rozgrywek piłkarskich w koszalińskim amfiteatrze z okazji Euro 2012. Ludzie chcieli oglądać polską ekipę na wielkim ekranie, a miasto do tego się nie przygotowało. Dopiero, pod naciskiem opinii publicznej za pośrednictwem Głosu Koszalińskiego, udało się w ostatniej chwili sprawę doprowadzić do zadowalającego finału. I władze miasta dostały zielone światło od UEFA na organizację w amfiteatrze emisji meczów z udziałem polskiej reprezentacji.
Na meczu otwarcia w koszalińskim amfiteatrze pojawiły się setki mieszkańców.

Bieg po zdrowie
Ponad 4.200 osób pobiegło z nami w sobotę po zdrowie! To był frekwencyjny rekord trzeciej już imprezy "Głosu Koszalińskiego" i Radia Koszalin.

Płyń, Koszalinie, po oceanach W chińskiej stoczni Tianjin został ochrzczony masowiec o nazwie "Koszalin". Statek z nazwą miasta pływa teraz po morzach i oceanach pod banderą wysp Bahama.

Łazy chcą rozwodu
Podkoszalińskie Łazy uznały, że chcą oderwać się od gminy Mielno i przyłączyć do gminy Sianów.
Zdecydowana większość mieszkańców Łaz podczas spotkania rady sołeckiej z burmistrzem Sianowa Maciejem Berlickim wnioskowała, by włączyć Łazy do gminy Sianów. Tak, jak było to przed rokiem 1975.

LIPIEC

Protest na szóstce Mieszkańcy Starych Bielic pod Koszalinem blokowali przejazd na krajowej "szóstce". Walczą w ten sposób o bezpieczeństwo pieszych i kierowców. - Musimy protestować, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych z nami się nie liczy - tłumaczyli. Chodzi o niewielką podkoszalińską miejscowość w gminie Biesiekierz Stare Bielice, która jest położona po obu stronach krajowej drogi nr 6.

Pomnik, który dzieli
Prezydent miasta chce przenieść pomnik Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy sprzed ratusza na plac koło amfiteatru. Nie chcą się na to zgodzić działacze lewicy. Wystąpili z apelem do prezydenta.

SIERPIEŃ

Stadion ABC wreszcie gotowy Mieszkańcy osiedla Północ są zadowoleni, a najbardziej ich pociechy. Doczekali w końcu otwarcia, po ciągnącym się remoncie, stadionu ABC.

Wielkie testowanie
hali W końcu, po miesiącach zwłoki, została otwarta nowa hala widowiskowo-sportowa. Z tej okazji w hali rozegrano mecz koszykówki Polska - Finlandia w eliminacjach Mistrzostw Europy 2013.

Plan na Rynek
Wybrano w końcu koncepcję zagospodarowania Rynku Staromiejskiego. Na placu ma stanąć m.in. pawilon, który wielu się nie podoba. Przebudowa ma się zakończyć w 2014 roku.

Wielkie rury do kąpieli Ruszyła budowa zbiornika retencyjnego na Dzierżęcince, w okolicach Centrum Handlowego Atrium. Ma tu też powstać kąpielisko z piaskiem przywiezionym znad Bałtyku.

WRZESIEŃ

Lewica broni pomnika - Żądamy, aby prezydent miasta zostawił pomnik "Byliśmy Jesteśmy Będziemy" w spokoju! - apelowali podczas pikiety działacze lewicy. Przygotowali manifestację w obronie pomnika.

Wystartowały debiuty
Co prawda bez czerwonych dywanów i zapierających dech w piersiach kreacji, mimo to uroczyście został otwarty 31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Odszedł znany polityk
W koszalińskim szpitalu, po ciężkiej chorobie, zmarł Władysław Husejko. Miał 60 lat. Mieszkańcy Koszalina i regionu będą go pamiętać m.in. jako marszałka województwa. W samorządzie był od ponad 20 lat.

Łopaty poszły w ruch Rozpoczęła się oficjalnie budowa koszalińskiego aquaparku.

PAŹDZIERNIK

Wybory do rad osiedli
Zakończono jedną kadencję rad osiedli i przeprowadzono wybory do nowych rad osiedlowych. Nie brakowało protestów wyborczych. Te jednak uznano za bezzasadne. Nowi radni wzięli się już do roboty.
W Koszalinie jest siedemnaście rad osiedlowych, a w nich pracuje po piętnastu radnych.

Biegli, nie ściemniali
Przymrozek nie wystraszył niemal 400 biegaczy, którzy w nocy z soboty na niedzielę postanowili biegać po ulicach Koszalina. Rekordzista pokonał półmaraton w 12 minut.

LISTOPAD

Nowa fabryka
W koszalińskiej strefie ekonomicznej szwedzka firma Elfa Manufacturing Poland otworzyla swój zakład.
Elfa zajmuje się wyrobami pomagającymi przechowywać różne rzeczy. To konstrukcje z blachy i drutu, ale także plastikowe i drewniane: wieszaki, koszyki, półki, podpórki do półek.
Fabryka ma zatrudniać 200 osób.

Radni za podwyżkami
I znowu większość radnych poparła podwyżki. Tym razem wody i ścieków oraz podatków.

GRUDZIEŃ

Burza wokół śmieci
Jakie opłaty za śmieci od lipca przyszłego roku? To wciąż wielka niewiadoma. Najpierw opłaty miały być liczone od głowy. Potem uznano, że od zużycia wody. A na koniec prezydent miasta wstrzymał prace i postanowił czekać na dalsze wytyczne od premiera - ten zapowiedział zmiany w przepisach.

Raduszka chce do wsi
Mieszkańcy starego osiedla Raduszka zagrozili, że jak miasto nie zmieni polityki inwestycyjnej, to dzielnica znowu wróci na wieś. Mieszkańcy mają do wyboru przyłączenie do gminy Świeszyno albo Manowo.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo