Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyć z rozrusznikiem serca? Szkolenie dla pacjentów

(I)
www.sxc.hu
W sobotę (9 lipca) Oddział Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i Stowarzyszenie "Kardiopuls" organizują - po raz drugi już - specjalne spotkanie szkoleniowe dla pacjentów żyjących ze stymulatorami serca i kardiowerterami - defibrylatorami (te urządzenia wszczepia się chorym z groźną arytmią).

Organizatorzy zapraszają na nie także rodziny pacjentów, osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca oraz wszystkich innych zainteresowanych tą tematyką.

Na spotkaniu pod hasłem "Wszczepione urządzenie: stymulator lub kardiowerter - i co dalej? Wszystko, co powinieneś wiedzieć", można będzie dowiedzieć się, jak zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Specjaliści poinformują też, jak leczy się zaburzenia rytmu serca.

Słuchacze będą mieli okazję uzyskać podstawowe informacje o wszczepialnych stymulatorach i kardiowerterach - defibrylatorach, a przede wszystkim dowiedzą się, jak wygląda codzienne życie chorych po wszczepieniu takiego urządzenia - jaki ma to wpływ na prowadzenie samochodu, pracę, obsługę urządzeń w gospodarstwie domowym i funkcjonowanie w wielu innych dziedzinach życia.

Na wszystkie pytania odpowiadać będą specjaliści kardiolodzy: doktorzy nauk. med. Elżbieta Zinka i Przemysław Mitkowski oraz dr Krzysztof Krzyżanowski. Sobotnie spotkanie odbędzie się Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (przy Placu Polonii 1). Początek - o godz. 10.

- Co roku w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie wszczepia się 350-400 stymulatorów serca, około 50 kardiowerterów - defibrylatorów i około 40 układów resynchronizujących. Procedury te stosowane są od wielu lat. Grupa pacjentów objętych taką terapią jest więc już bardzo liczna - zwraca uwagę dr Elżbieta Zinka ordynator koszalińskiej "kardiologii", a zarazem prezes Stowarzyszenia "Kardiopuls" i współorganizatorka sobotniego spotkania.

Pacjenci, którzy żyją już z wszczepionymi rozrusznikami i kardiowerterami oraz, ci których takie zabiegi czekają z pewnością mają wiele pytań, wątpliwości, spostrzeżeń, którymi chętnie podzielą się ze specjalistami i które zechcą wyjaśnić. Świadczyć może o tym choćby ogromne zainteresowanie, z jakim spotkało się wśród chorych i ich bliskich podobne spotkanie zorganizowane w ubiegłym roku. Jest ponownie okazja, by zasięgnąć opinii specjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!