Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Wielu Kultur w Sławnie

(nag)
Przed mieszkańcami Sławna kolejne imprezy organizowane z okazji rocznicy nadania praw miejskich. W piątek i sobotę (21 i 22 maja) po raz pierwszy w Sławnie odbędzie się Jarmark Wielu Kultur.

Wezmą w nim udział władze samorządowe partnerskich miast: Ząbkowice Śląskie (Polska), Rinteln (Niemcy) i Ribnitz Damgarten (Niemcy) oraz mniejszości narodowe reprezentowane przez Związek Ukraińców w Polsce oraz Związek Romów Polskich.

Na scenie prezentować będą się młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Sławno" ze Sławieńskiego Domu Kultury, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej i Gimnazjum Miejskiego w Sławnie. Utwory muzyki klasycznej przedstawi również Orkiestra Kameralna "Kamerton" z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Stronę niemiecką reprezentują: zespół pn. "Śladami historii" z Rinteln i trzy zespoły ludowe Mecklenburg-Pommeraner Folkloreensembles "Richard Wossidlo" z Ribnitz - Damgarten. Dziedzictwo kulturowe Ukraińców będzie prezentował chór "Potik" z Koszalina, a Romów "Marianna i Jej Cyganie" z Koszalina i Białogardu. Do Sławna zawitają również młodzi artyści z Ząbkowic Śląskich.

21 maja został zarezerwowany dla kultury polskiej związanej z obchodami Roku Chopina.

Od godz. 12.00 do 20.00 na głównym placu miasta prezentowana jest wystawa plenerowa "Chopin w podróż" przygotowana przez TV Projekt z Warszawy, a od godz. 16.00 będzie można obcować z muzyką klasyczną prezentowaną przez szkoły muzyczne. W trakcie spotkania prowadzone będą konkursy dotyczące życia i twórczości Fryderyka Chopina.

22 maja o godz. 10 w sali herbowej sławieńskiego ratusza rozpocznie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczony zostanie Elżbiecie Bronowickiej-Stawickiej ze Sławna Złoty Gryf Sławieński. Następnie prof. Maciej Hejger z Akademii Pomorskiej w Słupsku przedstawi referat nt. mniejszości narodowych zamieszkujących Sławno tuż po zakończeniu II wojny światowej, a Kazimierz Babkiewicz otworzy wystawę w galerii "W Ratuszu" pn. "Oblicza współczesnego exlibrisu". Zwieńczeniem uroczystej sesji będzie odsłonięcie przed Urzędem Miejskim obelisku z płaskorzeźbą herbu Sławna autorstwa Waldemara Ryka.

Od godz. 12 do 21 - na placu kardynała Wyszyńskiego prezentowane będzie rękodzieło artystyczne. Pokażą się też gospodarstwa agroturystyczne i wioski tematyczne. Na scenie do godz. 21.00 występować będą zespoły polskie, niemieckie, ukraińskie i romskie w mię-dzynarodowym programie artystycznym.

O godz. 18.00 wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców XIV Biegu Święców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!