Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskrawe barwy tamy na rzecze Wieprzy odwracają uwagę od zamku

Wojciech Kulig
Nadesłane
Kilka tygodni temu pisaliśmy o tamie na rzece Wieprzy w Darłowie. Zdaniem Pawła Breszki, radnego miasta kolory tamy są zbyt jaskrawe i odwracają uwagę od sąsiedztwa Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Zarząd Zlewni w Koszalinie, który zlecił przemalowanie jazu twierdził, że to subiektywne odczucie. Co na to wszystko konserwator zabytków?

- W naszej opinii wybór intensywnie niebieskiej barwy wybijającej się na tle zabytkowych budowli i otaczającej zieleni, w jakiej pomalowana została konstrukcja jazu(nie konsultowany w żadnej formie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Szczecinie Delegatura w Koszalinie), pozostaje w sprzeczności z zaleceniami konserwatorskimi i powoduje negatywną zmianę wyglądu zabytku, jakim jest śródmieście miasta Darłowa - czytamy w piśmie od Doroty Raczkowskiej, kierownika delegatury WUOZ w Koszalinie.

Według konserwatora zastosowanie intensywnej kolorystyki powoduje zmianę i zburzenie kształtowanej przez stulecia kompozycji i harmonii. - Kolorystyka obiektów tak zabytkowych, jak nie zabytkowych, usytuowanych na obszarze zabytkowego układu staromiejskiego, ma bardzo istotne znaczenie dla wyglądu zabytku, jakim jest śródmieście miasta Darłowa, oraz usytuowane na jego terenie poszczególne obiekty zabytkowe - jak chociażby widoczny na zdjęciu szachulcowy budynek przy ul. M. Skłodowskiej-Curie - zaznacza Dorota Raczkowska.

Przypomnijmy, że w oficjalnej odpowiedzi Zarząd Zlewni w Koszalinie poinformował, że kolorystyka barw jazu wynika ze świeżości wykonania powłok malarskich. - Kolorystyka metalowych elementów konstrukcji jazu oraz barier brzegowych jest zgodna z ich kolorami przed dokonanym remontem oraz dokumentacją wykonawczą na podstawie, której zrealizowano całą inwestycję - mówił nam Dariusz Tkacz, zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Koszalinie.

- O tym, czy kolorystyka jazu w Darłowie jest zgodna z ustaleniami Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinien jednak wiedzieć najlepiej właściwy terenowy organ administracji budowlanej - dodaje Dorota Raczkowska.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!