Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Ligi Ochrony Przyrody w Koszalinie. Nagrody, odznaczenia i bogata historia [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
W auli V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie odbyła się uroczystość z okazji 95-lecia Ligi Ochrony Przyrody.
W auli V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie odbyła się uroczystość z okazji 95-lecia Ligi Ochrony Przyrody. Krzysztof Marczyk
- Ziemię mamy tylko jedną, dbajmy o naszą planetę - podkreślali uczestnicy uroczystości. W auli V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie odbyła się uroczystość z okazji 95-lecia Ligi Ochrony Przyrody.

Na początku spotkania Zarząd Okręgu LOP w Koszalinie pokazał prezentację multimedialną przedstawiającą działania Ligi Ochrony Przyrody w naszym regionie.

- Czym skorupka za młodu nasiąknie... - zaczęła swoje przemówienie Maria Gwizdała-Czekałowska, przyrodniczka, członkini zarządu LOP, wykładowczyni na Politechnice Koszalińskiej, nauczycielka i współautorka waloryzacji przyrodniczej Koszalina.

- Większość nas, dorosłych, uczyła się przyrody od szkoły podstawowej, nawet wcześniej. Byliśmy i jesteśmy członkami Ligi Ochrony Przyrody. Dziś może nie ma takiego entuzjazmu i tylu chętnych, żeby zajmować się środowiskiem, ale jednocześnie coraz więcej młodych ludzi zaczyna się upominać o czyste i zdrowe środowisko. Są marsze młodzieży związane z ochroną przyrody, jest akcja Sprzątanie Świata i wiele innych. Liga Ochrony Przyrody powstała w 1928 roku, a inicjatorem był profesor Adam Wodziczko. Założenia organizacji oparto na wzorach szwajcarskich. Krajowa Rada Ochrony Przyrody założyła organizację, która była bardzo długo pod opieką państwa. Status ustawowy organizacja straciła pod koniec lat 80. W tej chwili wszystko to, co robimy, robimy społecznie. Poświęcamy swój własny czas, nawet rodzinny, ale jednocześnie czujemy się odpowiedzialni za wiele rzeczy, które dzieją się wokół nas - podkreśliła Maria Gwizdała-Czekałowska.

Nauczycielom, opiekunom przedszkolnym, działaczom i społecznikom wręczono odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przyrody". Ogłoszono również wyniki konkursu "Najlepiej Pracujące Koło Ligi Ochrony Przyrody w roku 2022 w Okręgu Koszalińskim" oraz wyniki konkursu plastycznego "Drzewo, które znam" (organizowanego dla przedszkoli), a także konkursu fotograficznego "Pożyteczne owady" (dla szkół podstawowych). Najciekawsze zdjęcia umieszczono w kalendarzu na 2023 rok pn. Kalendarz Młodego Przyrodnika wydany przez Zarząd Okręgu w Koszalinie.

Nie brakowało występów artystycznych, bowiem specjalny pokaz z proekologicznym przesłaniem zaprezentowały dzieci z Przedszkola nr 10, Szkoły Podstawowej nr 17 i V LO (piosenki). Na miejscu można było zapoznać się ze wszystkimi pracami plastycznymi i sprawozdaniami kół LOP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera