Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci do Sejmu w ogniu pytań uczniów koszalińskich szkół [film]

Marzena Sutryk [email protected]
Przed publiką - młodymi wyborcami, zasiedli kolejno: Rafał Budrewicz z PiS, Wacław Klukowski z PJN, Krystyna Kościńska z SLD, Andrzej Lewandowski z Ruchu Poparcia Palikota, Andrzej Leśniewicz z PSL, Jan Kuriata z PO. Zabrakło przedstawiciela Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80.
Przed publiką - młodymi wyborcami, zasiedli kolejno: Rafał Budrewicz z PiS, Wacław Klukowski z PJN, Krystyna Kościńska z SLD, Andrzej Lewandowski z Ruchu Poparcia Palikota, Andrzej Leśniewicz z PSL, Jan Kuriata z PO. Zabrakło przedstawiciela Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80. Marzena Sutryk/MODO
Dzisiaj w Koszalinie kandydaci startujący w wyborach do Sejmu usiedli oko w oko z młodymi wyborcami. Pytania padały i ze strony uczniów i od nauczycieli. - Ta debata jest m. in. po to, by przekonać młodych, by chodzili na wybory - mówił Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO w Koszalinie.

Spotkanie przygotowały dwie szkoły - II LO i V LO w Koszalinie. Trwało ponad godzinę. kandydaci (było ich sześciu) na początku mieli okazję do autoprezentacji, potem zostali poddani znajomości zagadnień dotyczących ustroju państwa (kto prowadzi pierwsze obrady Sejmu, kompetencje Rady Gabinetowej). Podczas debaty największe owacje zbierał przedstawiciel Ruchu Poparcia Palikota - zdecydowanie przebijał pozostałych.

A dlaczego kandydaci w ogóle startują w wyborach? - Najważniejsze, by obalić stereotypy, żeby dać szansę młodym, by II, III, IV kierunek studiów był darmowy, by młodzi mogli wybierać pracę, a nie jej szukać - mówił Rafał Budrewicz z PiS.

- Bo mam doświadczenie, pełniłem ważne funkcje w państwie, byłem obserwatorem w Parlamencie Europejskim, wiem, jak wykorzystać fundusze unijne - wyliczał Wacław Klukowski (PJN).
- Do parlamentu powinni trafiać ci, którzy wiedzą, co i jak robić. Jestem piątą kadencję radną miejską - mówiła Krystyna Kościńska (SLD). - Trzeba zmienić to, że jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie i chcę wycofania religii ze szkół - za to dostała brawa.

- Chciałbym mieć wpływ na ustawy dotyczące samorządów - stwierdził Andrzej Lewandowski (Ruch Poparcia Palikota) i dodał, że jego partia będzie m. in. lobbować za podatkiem liniowym.
- Prawo jest niedoskonałe. Trzeba zlikwidować bariery, które krępują tworzenie miejsc pracy - mówił Andrzej Leśniewicz z PSL.

A Jan Kuriata z PO: - Byłem w Sejmie, wiem, co może poseł. Zgadzam się, że jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie. Chcemy lobbować budowę dróg.

Kandydaci mieli też okazję zadawać pytania swoim przeciwnikom politycznym. Np. Krystyna Kościńska chciała, by Andrzej Lewandowski obalił tezę, że "RPP to partia ludzi sfrustrowanych, do której trafiają ludzie, którzy nie znaleźli dla siebie miejsca w innych partiach". - Tak, jak pan - dodała. - A czy ja wyglądam na sfrustrowanego? - zapytał zaczepnie adwersarz. - Na smutnego - dodała Krystyna Kościńska. - A to z powodu tego, co się dzieje w kraju - wybrnął Andrzej Lewandowski.

Na koniec był blok kilkunastu konkretnych pytań, na "tak" lub "nie". Np. "tak" dla aborcji powiedzieli kandydaci SLD, RPP, PSL, w sprawie likwidacji KRUS - RPP tylko na "tak", finansowanie in vitro z budżetu państwa - tylko PiS na "nie", za likwidacją powiatów: z PJN, SLD, RPP.

Po debacie zorganizowano prawybory. Uczniowie mogli oddawać anonimowo głos na wybraną partię. Wygrała Platforma. Na drugim miejscu był RPP, trzecim - SLD, dalej PiS, PJN, PPP, PSL.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo