MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komornik może teraz zabrać więcej. Zmiana przepisów od stycznia 2024 roku. Sprawdź nowe zasady dla dłużników 3.07.2024

ND
Sprawdź nowe zasady dla dłużników >>>
Sprawdź nowe zasady dla dłużników >>>archiwum polskapress
Od stycznia 2024 roku zmieniły się zasady dotyczące egzekucji komorniczych. Większa część wypłata będzie mogła być zabrana z konta dłużnika. Czego nie ma prawa zająć komornik, nawet przy ogromnych długach? Istnieje lista rzeczy, których komornik CI nie zabierze. Sprawdź szczegóły!

Komornicy są funkcjonariuszami publicznymi, których zadaniem jest wykonywanie czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Komornik wykonuje swoje czynności osobiście. Część z nich może przekazywać asesorom komorniczym.

Komornik odzyska twój dług poprzez zajęcie: nieruchomości, ruchomości np. samochód, wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, wierzytelności lub praw majątkowych.

Zmiana przepisów od stycznia 2024!

Do zadań komorników należy: wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń, wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności, wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu spadku lub sporządzanie spisu inwentarza oraz wykonywanie zadań określonych w innych ustawach.

Od stycznia 2024 roku nastąpiły zmiany dotyczące egzekucji komorniczych. Czy komornik może zająć wynagrodzenie? Od 1 stycznia 2024 r. wynagrodzenie minimalne wzrasta do kwoty 4242 zł, więc wynika z tego, że wolne od zajęcia komorniczego będzie teraz 3181,50 zł. Więcej szczegółów w galerii!

Komornicy działają na terenie swoich rewirów. Rewirem dla komornika jest obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym komornik działa. Z tego powodu każdy komornik podlega nadzorowi tego sądu rejonowego.

Zajęcie konta bankowego to jeden z rodzajów zajęcia komorniczego. Zajęcie i wejście na rachunek może dokonać nie tylko komornik, ale również Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Urząd Skarbowy. Zajęcie konta bankowego nie jest więc możliwe, jeśli wierzyciel nie wystąpi do komornika z wnioskiem o wszczęcie procedury egzekucyjnej. Następuje ono bez konieczności wcześniejszego informowania dłużnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński