Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsul honorowy Litwy w Szczecinku. Zanosi się na kulinarny pojedynek polsko-litewski

Rajmund Wełnic
Konsul Wiesław Wierzchoś (w środku), z prawej Henryk Gaszkowski, z lewej Krzysztof Subocz
Konsul Wiesław Wierzchoś (w środku), z prawej Henryk Gaszkowski, z lewej Krzysztof Subocz Rajmund Wełnic
Szczecinek może być gospodarzem kulinarnego pojedynku Polska – Litwa w lepieniu kołdunów.

Szczecinek odwiedził konsul honorowy Republiki Litewskiej Wiesław Wierzchoś ze Szczecina. - Jestem pierwszy raz w Szczecinku odwiedzając przy okazji teren mojej działalności – mówi. Zaprosili go dziennikarz Krzysztof Subocz i przedsiębiorca Henryk Gaszkowski. Panowie nie ukrywali, że mają pomysł, aby – obok oficjalnej współpracy polsko-litewskiej – podkreślić związki między narodami i krajami przez kilkaset lat związanych jednym państwem.

Tak się składa, że na Pomorzu Zachodnim – w Pszczelniku koło Myśliborza – jest jedno z dwóch (obok Grunwaldu) zagranicznych miejsc ważnych dla tożsamości narodowej Litwinów. W pobliskim lesie w lipcu 1933 roku zginęli w katastrofie dwaj litewscy piloci Steponas Darius i Stasys Girenas. Lecieli samolotem Lituanica z Nowego Jorku i pokonali Atlantyk bez międzylądowania. Lot mieli zakończyć w oddalonym o 650 km Kownie, ówczesnej stolicy Litwy. W 1936 roku odsłonięto w Pszczelniku pomnik, odnowiony niedawno jest miejscem rocznicowych obchodów i spotkań polsko-litewskich na najwyższym szczeblu .

Konsul Wiesław Wierzchoś chciałby na te uroczystości zaprosić samorządowców ze Szczecinka, aby zapoznać ich z specyfiką współpracy między oboma krajami i przedyskutować możliwość zorganizowania kulinarnej imprezy . - Pomysł jest taki, aby reprezentacje obu krajów przygotowały swoje wersje kołdunów, potrawy z kuchni litewskiej, którą zapożyczyliśmy do tego stopnia, że uważamy za rdzennie polskie. - Uczono mnie, że rosół, w którym gotuje się kołduny musi mieć smak i aromat farszu, a ten obowiązkowo musi być z baraniny – mówi Krzysztof Subocz, którego rodzina – jak wielu mieszkańców Szczecinka – pochodzi z Wileńszczyzny. - Kołduny, nie wiedząc z jakiego kotła pochodzą, oceniałaby publiczność.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!