MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola w dawnym magazynie zbożowym w Sławnie

Wojciech Kulig
Tak oto prezentuje się ruina stojąca przy ul. Rapackiego w Sławnie. Od lat straszy okolicznych mieszkańców swoim wyglądem
Tak oto prezentuje się ruina stojąca przy ul. Rapackiego w Sławnie. Od lat straszy okolicznych mieszkańców swoim wyglądem Wojciech Kulig
Powiatowy nadzór budowlany przeprowadził kontrolę w budynku przy ul. Rapackiego 13 w Sławnie.

Właściciel budynku został wezwany przez inspektora nadzoru budowlanego do złożenia wyjaśnień w sprawie powstających zagrożeń. Przypomnijmy, w czerwcu mijającego roku pisaliśmy o fatalnym stanie zabytkowego obiektu znajdującego się w centrum Sławna. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził wówczas kontrolę, która wykazała, że luźne elementy narożnika budynku mogą stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia osób trzecich. I co z tą sprawą?

Sprawdziliśmy. Jak się okazuje, nasza interwencja przyniosła częściowy skutek.- Podczas kontroli, którą przeprowadziliśmy 18 czerwca tego roku stwierdziliśmy, że zabezpieczono oraz uzupełniono brakujące cegły w narożniku budynku. Po ponownej inspekcji z 30 listopada właściciel obiektu został wezwany do inspektoratu nadzoru budowlanego w celu złożenia wyjaśnień w związku z obecnym stanem zabytku. Ma także uczestniczyć w kontroli, która oceni stan techniczny budynku i wyeliminuje powstające zagrożenia - usłyszeliśmy wyjaśnienia od Iwony Janiak z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Sławnie.

Na tym nie koniec. Nadzór budowlany poinformował nas także, iż nie zobowiązał właściciela obiektu do zabezpieczenia okien na wysokości od pierwszego piętra budynku. Z kolei w tej kwestii zaniepokojony jest konserwator zabytków z Koszalina, który przypomina, że brak jakiejkolwiek osłony w otworach okiennych doprowadzi do zawilgocenia ścian budynku.

-Brak tych zabezpieczeń może mieć niewątpliwie negatywny wpływ na stan zachowania budynku - zaznacza Andrzej Fijałkowski z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Koszalinie.

- Należy tutaj mieć na uwadze penetrację wód opadowych do wnętrza budynku oraz ich destrukcyjny wpływ głównie na stan zachowania stropów - dodaje Andrzej Fijałkowski z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Koszalinie. Wkrótce poinformujemy o wynikach kolejnej kontroli.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!