Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nie zniknął. A akcja szczepień stoi w miejscu

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Punkty szczepień czekają na  uchodźców wojennych. Szczepienia dla nich są darmowe.
Punkty szczepień czekają na uchodźców wojennych. Szczepienia dla nich są darmowe. archiwum
Piąta fala koronawirusa jest za nami , ale nie znaczy to wcale, że wirus zniknął, albo przestał być groźny. Szczególnie, że wybuch wojny i związane z nim przybycie do Polski uchodźców z Ukrainy może dolać oliwy do koronawirusowego ognia.

W czwartek resort zdrowia poinformował o 13 438 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, w zachodniopomorskim nowych przypadków było 1159. Hospitalizacje od kilku dni utrzymują się na podobnym poziomie - w zachodniopomorskim zajętych jest około 430 łóżek.

W koszalińskim szpitalu w czwartek zajętych było 45 łóżek covidowych, wśród pacjentów była szóstka dzieci. Niepokój powinien budzić fakt, że akcja szczepień praktycznie stoi w miejscu. 20 marca na stronach rządowych przestanie być podawana aktualna liczba osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w poszczególnych miastach i gminach.

W zachodniopomorskim, według oficjalnych danych, liczba osób w pełni zaszczepionych ogółem 893 825, to oznacza, że od poniedziałku drugą dawkę szczepionki przyjęło tylko 700 osób! Tymczasem do naszego regionu przybywa coraz więcej uchodźców, wielu z nich jest niezaszczepionych - w Ukrainie poziom wszczepienia przeciwko COVID-19 był dużo gorszy niż w innych państwach Europy i wynosił około 35 procent. Są sygnały o pierwszych ogniska koronawirusa wśród uchodźców.

Do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie zgłaszają się już pierwsi pacjenci - obywatele Ukrainy. To jednak - jak mówi Marzena Sutryk, rzecznik szpitala - przede wszystkim mamy z dziećmi, którym udało się znaleźć w Koszalinie tymczasowe schronienie. Zgłaszają się głównie na SOR dziecięcy i do pomocy doraźnej dla dzieci.

Jak przypomina Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego NFZ, uchodźcy mogą korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko koronawirusowi, dotyczy to osób, które przyjęły pierwszą dawka oraz tych, którzy się jeszcze nie szczepili.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca - TZTC. Brak numeru PESEL nie stanowi przeszkody w procedurze szczepienia.

Na szczepienie można się zarejestrować za pośrednictwem infolinii 989 lub bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera