Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalińska katedra pokaże na czym stoi

Piotr Polechoński [email protected]
Dzięki tak głębokiemu podkopowi zostanie wyremontowana cała boczna wieżyczka. W najbliższych dniach wrócą też na miejsce odrestaurowane drzwi katedralne, które przez ostatnie miesiące odnawiali specjaliści.
Dzięki tak głębokiemu podkopowi zostanie wyremontowana cała boczna wieżyczka. W najbliższych dniach wrócą też na miejsce odrestaurowane drzwi katedralne, które przez ostatnie miesiące odnawiali specjaliści. Fot. Radek Koleśnik
Ruszyły ostatnie prace przy remoncie katedry. Już dziś można zobaczyć wykop przy murach, a wkrótce rozpoczną się prace przy obniżeniu terenu wokół świątyni. Efekt: ujrzymy to, na czym kościół stoi.

Pieniądze dali Norwegowie

Pieniądze dali Norwegowie

Na generalny remont czterech świątyń w naszym województwie pieniądze dał rząd norweski. Zrobił to w ramach tak zwanego "funduszu norweskiego". Z tego źródła postanowili skorzystać pracownicy koszalińskiego CeDIR, będącego centrum doradczo-inwestycyjnym, do którego zwróciła się kuria kuria biskupia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To właśnie diecezja była pomysłodawcą przygotowania projektu generalnej renowacji świątyń (pomysł wsparła archidiecezja szczecińsko-kamieńska). Norwegowie łącznie na ten cel przeznaczyli około 13 ml złotych. Projekt renowacji wsparły też lokalne samorządy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (razem ponad 3 mln złotych). Na modernizację świątyń pieniądze dali: prezydenci Koszalina, Kołobrzegu, Szczecina, starosta kołobrzeski oraz burmistrz Kamienia Pomorskiego. Nieprzekraczalny termin zakończenia remontu to koniec tego roku.

Głęboki wykop widoczny od strony ulicy Zwycięstwa nie jest jeszcze - jak sądzi część naszych Czytelników - początkiem najbardziej atrakcyjnej części renowacji, czyli obniżenia przykatedralnego placu i odsłonięcia po wiekach kamiennego cokołu, na którym stoi świątynia.
- Wykopanie tego dołu było konieczne, aby móc odremontować i odnowić boczną wieżyczkę - mówi ksiądz Jacek Święszkowski, reprezentujący kurię biskupią diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - Pojawiło się na niej wiele pęknięć i stąd niezbędna była gruntowna renowacja wieżyczki, łącznie z tak głębokim podkopem - dodaje.

A kiedy rozpocznie się obniżanie terenu wokół katedry? - Myślę, że wkrótce. Wykonawca został już wyłoniony i teraz musi on z władzami miasta uzgodnić warunki przeprowadzenia inwestycji. Niewykluczone, że na czas jej trwania zostanie zamknięta jedna nitka ulicy Zwycięstwa, biegnąca przy samej świątyni - informuje przedstawiciel kurii.

Cały plac wokół katedry zostanie obniżony o około 10 centymetrów. - Taki zabieg spowoduje, że kościół zyska na swojej urodzie, a mieszkańcy będą mogli zobaczyć trochę więcej świątyni - dodaje duchowny. Przy okazji tych prac przykatedralny plac zostanie wyłożony nową kostką brukową. Zostanie też położona nowa kanalizacja wodno-deszczowa.

Prace i koszty

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism

Prace i koszty

Koszalin: renowacja elewacji i drzwi, wymiana obróbek blacharskich, witraże, nawierzchnia z kostki brukowej, kanalizacja deszczowa, instalacje przeciwpożarowe i antywłamaniowe, balustrady (koszt: ok. 4,06 mln zł.). Kołobrzeg: renowacja elewacji, stolarka okienna, instalacje przeciwpożarowe i antywłamaniowe, winda na wieżę, krypta, empora, zabytki ruchome (koszt: ok. 6,33 mln zł). Szczecin: odbudowa sygnaturki, klatki schodowe w obszarze dachu, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, nagłośnienie, instalacje przeciwpożarowe i antywłamaniowe (koszt: ok. 2,99 mln zł). Kamień Pomorski: konserwacja zabytków ruchomych, renowacja południowej części elewacji, zabezpieczenie przed wilgocią, kanalizacja deszczowa (koszt: około 1,85 mln zł).

Remont jest prowadzony w ramach projektu modernizacji czterech zachodniopomorskich świątyń. Oprócz katedry w Koszalinie obejmuje on bazylikę w Kołobrzegu oraz w Szczecinie i katedrę w Kamieniu Pomorskim. Każdy z kościołów od kilku miesięcy przechodzi gruntowną renowację, jakiej żaden z nich nie doświadczył po 1945 roku.

Ksiądz Jacek Święszkowski zapewnia, że remont idzie zgodnie z planem i wykonana została już większość prac. - Z ostatecznym zakończeniem remontu musimy się uporać do końca tego roku i termin ten nie jest niczym zagrożony - zapewnia. Dodaje, że w bazylice w Kołobrzegu, na ukończeniu są prace w krypcie i wróciła już część odrestaurowanych zabytków ruchomych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!