Koszalińskie szczypiornistki czwarte w Szczecinie

Jacek Wójcik [email protected]
Monika Odrowska (nr 19) rzuca na bramkę w zwycięskim meczu z KPR Jelenia Góra.
Monika Odrowska (nr 19) rzuca na bramkę w zwycięskim meczu z KPR Jelenia Góra. Andrzej Szkocli/ Głos Szczeciński
Wygrana i dwie porażki, to bilans koszalińskich szczypiornistek podczas pierwszego turnieju przedsezonowego - Baltica Summer Cup.

Wyniki Baltica Summer Cup

Grupa A. Pogoń Baltica Szczecin - Start Elbląg 33:28 (20:13), Pogoń Baltica - Metraco Zagłębie 23:30 (6:18), Start - Metraco Zagłębie 30:23 (14:7).
M Pkt Bramki
1. Start 2 2 58-56
2. Metraco Zagłębie 2 2 53-53
3. Pogoń Baltica 2 2 56-58

Grupa B. Firmus AZS Politechnika Koszalińska - KPR Jelenia Góra 31:29 (13:11), Politechnika - Vistal Gdynia 16:27 (7:17), KPR Jelenia Góra - Vistal 28:29 (13:18).
1. Vistal 2 4 56-44
2. Firmus AZS PK 2 2 47-56
3. KPR Jelenia Góra 2 0 57-60
O 5. miejsce: Pogoni Baltica - KPR Jelenia Góra 34:23 (15:9).
O 3. miejsce: Firmus AZS Politechnika - Metraco Zagłębie 16:23 (9:10).
O 1. miejsce: Start - Vistal 28:28 (karne 4:3).

Skład i bramki akademiczek w turnieju: Czarna, Borkowska, Piechnik - Winter 13, Kot 10, Załoga 9, Lisewska 8, Dąbrowska 7, Odrowska 7, Chmiel 3, Koprowska 3, Oreszczuk 2, Łach 1, Gajdzis, Nowicka, Rybicka.

Turniej w Szczecinie rozgrywany był od piątku do niedzieli z udziałem sześciu drużyn z ekstraklasy. Przez pierwsze dwa dni toczyła się rywalizacja w trzyzespołowych grupach, a w niedzielę rozegrano mecze finałowe.
A
kademiczki rywalizowały w grupie B z KPR Jelenia Góra oraz Vistalem Gdynia. Pierwszym przeciwnikiem był odmłodzony zespół KPR. Koszalinianki rozpoczęły ze sporym animuszem, od prowadzenia 5:1. Spacerku jednak nie było. Po 13. minutach gry na tablicy pojawił się remis (5:5). Wyrównana połowa zakończyła się wygraną Politechniki 13:11 dzięki trafieniom w samej końcówce.

Początek drugiej odsłony znów należał do naszego zespołu, a brylowały nowe nabytki Joanna Załoga i Milena Kot. Koszalińska drużyna odskoczyła na kilka bramek, ale nie utrzymała przewagi. KPR odrabiał straty, a nie do zatrzymania w ataku była Lidia Żakowska (8 goli). Grające bez kilku zawodniczek (Aleksandra Kobyłecka, Tatiana Bilenia, Sylwia Matuszczyk, Paulina Muchocka, Dorota Błaszczyk) podopieczne Reidara Moistada nie dały jednak wyrwać sobie prowadzenia i wygrały 31:29.

Sobotni mecz z Vistalem Gdynia akademiczki również rozpoczęły od prowadzenia po golu Załogi. Jak się okazało, było to ich jedyne prowadzenie w spotkaniu. Vistal, z którym nasz zespół wygrał w poprzednim sezonie walkę o brąz, wziął udany rewanż na gruncie towarzyskim. Po trzech kolejnych bramkach, objął prowadzenie, którego już nie oddał. Już po pierwszej połowie było 17:7 dla gdynianek i trudno było liczyć na zmianę przebiegu wydarzeń.

Po przerwie gra wprawdzie się wyrównała, ale Vistal kontrolował wynik i ostatecznie zwyciężył 27:16, zapewniając sobie również pierwsze miejsce w grupie B (w drugim meczu pokonał KPR 29:28). Do sporej niespodzianki doszło w grupie A, gdzie Start Elbląg pokonał KGHM Metraco Zagłębie Lubin 30:23, czym zapewnił sobie pierwsze miejsce i udział w finale szczecińskiego turnieju.

W niedzielnym meczu o trzecią lokatę akademiczki nie sprostały podrażnionej niepowodzeniem ze Startem drużynie z Lubina. O ile pierwsza połowa była wyrównana i Zagłębie schodziło przy minimalnym prowadzeniu 10:9, to w drugiej części zdecydowanie lepiej zaprezentowały się miedziowe, zwyciężając ostatecznie 23:16. Ostatecznie więc zespół z Koszalina zajął czwartą lokatę w Baltica Summer Cup.

Dużych emocji dostarczył mecz finałowy. Start zremisował w nim z Vistalem 28:28 i o wygranej decydowały rzuty karne. Lepiej tę próbę nerwów wytrzymała drużyna z Elbląga, zwyciężając 4:3.
W najbliższą sobotę i niedzielę (10-11 bm.) kibice kobiecego szczypiorniaka z Koszalina będą mogli obejrzeć akademiczki na miejscu, podczas Międzynarodowego Turnieju o Puchar Prezydenta miasta.