Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kreślarnia ma już 25 lat. W czwartek zagra Hey

Mariusz Rodziewicz [email protected]
Robert M. zagrał niedawno w Kreślarni.
Robert M. zagrał niedawno w Kreślarni. Bartek Ignasiak
Jeśli zapytać studenta Politechniki Koszalińskiej o to, jak nazywa się ich klub studencki, bez chwili namysłu odpowie, że to Kreślarnia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ich "Kreska" skończyła już 25 lat!
Jesteście ciekawi, jak wyglądały imprezy w klubie Kreślarnia w Koszalinie kilkanaście lat temu? Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Klub Kreślarnia w Koszalinie na starych zdjęciach

Obecnie w Kreślarni trwają obchody jubileuszu. Z tej okazji w klubie wystąpiły już grupy Akurat i Radio Bagdad, oraz znany DJ i producent muzyczny Robert M. 14 kwietnia wystąpi też Hey. Zresztą Kreślarnia znana jest jako miejce, gdzie dość często można zobaczyć tu na żywo gwiazdy polskiej muzyki. - Grali u nas najwięksi, m.in. Myslovitz, T. Love, Lady Pank, Dżem. Do kompletu brakuje nam jeszcze koncertu Wilków i Perfectu - przyznaje Krzysztof Głowacki z Kreślarni.

Zdjęcia z imprez w Kreślarni

A jakie były początki budynku, w którym dziś działa klub? Sięgają one przełomu 60-70 ubiegłego wieku. Wtedy właśnie został wybudowany z myślą o prowadzeniu wykładów. Główną częścią była aula z deskami kreślarskimi. Prowadzony był tu przedmiot geometria wykreślna - zmora studentów nazywana w skrócie "kreską". Na początku lat 80-tych wraz z rozbudową kampusu przy ul. Racławickiej sala została zaadoptowana na salę widowiskową.

- Można wtedy było zobaczyć i usłyszeć m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Przemysława Gintrowskiego, Wolną Grupę Bukowina, Jonasza Koftę, Tadeusza Drozdę, czy kabaret Koń Polski - wymienia Krzysztof Głowacki sięgając do archiwów. - Co ciekawe, sala była połączona kablem ze studiem studenckiego Radia Jantar i wiele występów zostało zarejestrowanych na taśmach szpulowych, które do dziś można znaleźć w archiwaliach.
W tym czasie w piwnicy Domu Studenckiego nr 1 działał też klub Kram. Tam były organizowane jednak przede wszystkim dyskoteki, a ówczesnym studentom brakowało muzyki rockowej. W budynku przy ul. Rejtana zaczęto więc organizować Wtorkową Rockotekę, która jest prowadzona do dziś.

Skoro więc w tym budynku imprezy organizowano już przed 1986 rokiem, to dlaczego od tego roku liczony jest wiek Kreślarni? - Dopiero wtedy - po zniesieniu stanu wojennego i zakazu ogranizowania imprez kulturalnych - koncerty wznowiono i zyskał nazwę klub studencki Kreślarnia. Ciągle jednak odbywały się tam wykłady - opowiada obecny szef klubu.

Trwało to jeszcze przez wiele lat i czasami trudno było pogodzić organizowanie imprez z zajęciami. Kiedy jednak zostały wybudowane nowe obiekty Politechniki Koszalińskiej - najpierw przy ul. Kwiatkowskiego, później przy ul. Śniadeckich - w końcu się to udało. W 1995 roku budynek przejął Parlament Studentów Politechniki Koszalińskiej i zaczęto organizować kolejne imprezy pod nazwą Studenckie Czwartki.

Budynek jednak mocno podupadał, bo przez lata był nie remontowany. Dlaczego? Pieniądze szły przede wszystkim na rozbudowę budynków przy ul. Kwiatkowskiego i Śniadeckich. W 1999 roku przez członków parlamentu studentów powołane zostało do życia Stowarzyszenie Millennium, które zajęło się Kreślarnią.

- Od tamtej pory przez kolejne lata, w każde wakacje z pieniędzy zarobionych na działalności komercyjnej klubu prowadziliśmy sukcesywne remonty wnętrza budynku. Elewację wyremontowała Politechnika - przyznaje Krzysztof Głowacki. Efekt tych działań jest taki, że Kreślarnia już od czterech lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu klubów studenckich prowadzonego przez miesięcznik studencki "?Dlaczego".

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!