MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kryzysowa sytuacja w Piasku. Projektant zabezpieczeń wiedział, że mieszkańcy będą zalewani

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Niemal każdego dnia na miejscu są strażacy, którzy wypompowują wodę na drugą stronę wału
Niemal każdego dnia na miejscu są strażacy, którzy wypompowują wodę na drugą stronę wału Andrzej Szkocki
Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią od tygodni zmagają się z żywiołem. Strażacy muszą pompować wodę, która zalewa posesje. Wody Polskie zapowiedziały, że zostanie zlecona ekspercka analiza konstrukcji przeciwpowodziowej. Będzie też spotkanie z mieszkańcami.

Mieszkańcy Piasku pod Cedynią znaleźli się w kryzysowej sytuacji: mimo, że mają nowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe (wały i specjalna ściana zwieńczona murkiem), to ich posesje i piwnice zalewa woda. Wał chroni ich przed wysokim stanem wody w Odrze, ale jednocześnie nie pozwala odpływać wodom gruntowym i opadowym. Niemal każdego dnia na miejscu są strażacy, którzy wypompowują wodę na drugą stronę wału.

- Mam przed sobą projekt tej inwestycji i tu jest przewidziana taka sytuacja. Są tu uwzględnione miejsca ewentualnego odpompowywania wody, jeśli zajdzie taka konieczność - mówi Natalia Chodań z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Jak podkreśla, sama konstrukcja nie jest wadliwa. - Zabezpieczenie spełnia swoją funkcję. Jeśli mówimy o jakimkolwiek błędzie, to jest to błąd w komunikacji z mieszkańcami - dodaje Chodań.

Jak tłumaczy w rozmowie z "Głosem" mimo wszystko Wody Polskie zlecą ekspercką analizę konstrukcji przeciwpowodziowej, kiedy tylko stan wody się obniży. W piątek 1 marca odbędzie się także spotkanie dla wszystkich chętnych mieszkańców wsi (o godz. 17.00 w miejscowej świetlicy).

O sprawie już pisaliśmy na łamach "Głosu" - mieszkańcy 15 lutego wystosowali pismo do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie (to Wody Polskie odpowiadają za inwestycję) z prośbą o pilną reakcję, bo woda realnie zagraża ich mieniu. W tym tygodniu w Piasku wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski zwołał posiedzenie Powiatowego Sztabu Kryzysowego. Ustalenia są m.in. takie, że gmina Cedynia zakupi specjalną pompę, która pozwoli w przyszłości sprawnie radzić sobie z podobną sytuacją.

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Piasku, o którym mowa, to część zakończonej we wrześniu ubiegłego roku inwestycji pod nazwą "Ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Gryfino, Ognica i Piasek nad Odrą". W jej ramach w samym Piasku wykonano budowle przeciwpowodziowe o łącznej długości 1625 m.

Więcej o sprawie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryzysowa sytuacja w Piasku. Projektant zabezpieczeń wiedział, że mieszkańcy będą zalewani - Głos Szczeciński