Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura hip-hopowa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Przyjdź na spotkanie, kup płytę, wesprzyj akcję charytatywną

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Czez pojawił się na obu częściach kompilacji „Z archiwum koszalińskiego rapu” - solo i w składzie Sedno. Będzie także jednym z gości spotkania.
Czez pojawił się na obu częściach kompilacji „Z archiwum koszalińskiego rapu” - solo i w składzie Sedno. Będzie także jednym z gości spotkania. Fot. Mariusz Rodziewicz
Po udanej premierze woluminu pierwszego przyszedł czas na kontynuację. 13 utworów trwających w sumie około 43 minuty, a na nich ponad 20 raperów – oto druga część kompilacji „Z archiwum koszalińskiego rapu”.

Już w najbliższy czwartek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się premiera drugiej części kompilacji „Z archiwum koszalińskiego rapu”. Impreza rozpocznie się o g. 16:30. Wtedy ruszy sklepik Fundacji Pomocy Dzieciom - Magia z Koszalina, na którym będzie można kupić zarówno najnowszą składankę, jak i pierwszą część. Natomiast o g. 17 rozpocznie się spotkanie, na którym przedstawiciele koszalińskiej kultury hip-hopowej wspominać będą jak w mieście organizowane były CNS Graffiti Jamy, czyli imprezy na terenach garaży przy ul. Chałubińskiego, na których spotykali się malarze graffiti, raperzy, DJ-e i tancerze break dance.

Zaczęło się w grudniuPrzypomnijmy, pierwsza część składanki, na której znalazło się 11 archiwalnych utworów koszalińskich raperów, premierę miała 2 grudnia zeszłego roku podczas spotkania w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Fani rapu mogli najpierw kupić album, a potem podsłuchać historii koszalinian, którzy w mieście tworzyli kulturę hip-hopową. Już podczas samego spotkania sprzedanych zostało dokładnie 78 płyt, a reszta nakładu, który liczył w sumie 150 egzemplarzy, rozeszła się w Internecie w dwa tygodnie! Dzięki sprzedaży udało się zebrać 4.432,30 zł i 30 euro. Cała kwota trafiła na konto Magii – fundacji pomocy dzieciom z Koszalina, a za jej pośrednictwem pieniądze pomogą małemu Maciusiowi Grzybowskiemu w walce z ciężkimi chorobami: stwardnieniem guzowatym i padaczką lekooporną. Zainteresowanie płytą nie zmalało, podjęto więc decyzję o dodruku kolejnych stu egzemplarzy i od razy GraMuzyka Nagrania, która jest wydawcą cyklu rozpoczęła prace nad drugą częścią kompilacji.

13 utworów na części drugiejZnajdzie się na niej 13 utworów. Swoje numery na składankę udostępnili tym razem skład GF2, SPR Formacja, Sedno, duety Afekt Klan, Liściu & B.A.D., Eurobusiness, a także wykonawcy solowi: Mroku, Jajco, peti, Serdel, Orzeł Solo i Voom. Znajdzie się tu również utwór zmarłego 10 lat temu rapera Stasia. Płytę będzie można kupić za minimum 20 złotych, górnej granicy nie ma, ponieważ – jak już wspomnieliśmy – z wydaniem płyty wiąże się akcja charytatywna na rzecz Maciusia. To syn Marcina „Cinka” Grzybowskiego, tancerza break dance z ponad 20-letnim stażem, który obecnie prowadzi szkołę tańca break dance NASA i uczy kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. To właśnie m.in. Cinek będzie gościem czwartkowego spotkania. Oprócz niego swoją obecność zapowiedzieli malarz graffiti Cejn, raperzy Mega Kulis i Hudinii, a także Czez – raper oraz współzałożyciel grupy ludzi zaangażowanym i kreatywnych Most Blunted.

CNS Graffiti JamyCzym były Graffiti Jamy? Można śmiało powiedzieć, że było to prawdziwe hip-hopowe święto, podczas którego spotykali się reprezentanci wszystkich elementów tej subkultury. Oczywiście głównym punktem programu było graffiti. Malarze przez wiele godzin, a nawet dni za pomocą farb w sprayu tworzyli na murach garaży swoje wielkie obrazy, a wszystkiemu towarzyszyła prawdziwa piknikowa atmosfera. Na miejsce przybywali DJ-e, którzy z płyt gramofonowych puszczali muzykę. Przy tych dźwiękach swoje umiejętności prezentowali tancerze break dance. Przy ścianach organizowane były także małe koncerty, podczas których swoje umiejętności prezentowali lokalni raperzy. Całość często kończyło after party z koncertem gwiazdy z polskiej sceny rapowej. Pierwsza impreza przy ul. Chałubińskiego zorganizowana została w 2000 roku.

Potrzebne było wsparcieWydanie płyty nie byłoby to możliwe bez sponsorów, którzy zdecydowali się wesprzeć wydawnictwo. Są to koszalińskie firmy i osoby prywatne: Mikrofonika – internetowy bank głosów, portal Basenprof, Invest Nieruchomości; fanpage Godzina Śmierci, Vibe2Nes, instagramowy profil @kupujemypolskirap, Łukasz Ksawery Rozbicki oraz darczyńca, który chciał pozostać anonimowym. Medialnie wydanie wspiera Głos Koszaliński i portal gk24.pl, grupa ludzi zaangażowanych i kreatywnych Most Blunted, Archiwum Państwowe w Koszalinie i audycja „Rapnejszyn” Polskiego Radia Koszalin. Za oprawę graficzną płyty odpowiada koszaliński artysta Łukasz Waberski, znany pod szyldem Dobry Sztos.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera