Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roman Biłas idzie do wyborów po fundusze europejskie dla Koszalina

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Joanna Boroń
To już ostatnia prosta przed niedzielnymi wyborami samorządowymi. We wtorek kolejne punkty swojego programu przedstawił Roman Biłas, bezpartyjny kandydat do sejmiku z listy Trzecią Drogi Polska 2050 Szymona Holowani PSL.

Roman Biłas mówił podczas spotkania z dziennikarzami, że dziś jedną z najważniejszych kwestii jest skuteczne wykorzystanie funduszy europejskich. Pewne obawy budzi fakt, że na zaplanowanie, przeprowadzenie i rozlicznie inwestycji czasu nie będzie wiele — bo termin upływa z końcem 2026 roku, a konsekwencją rządów Zjednoczonej Prawicy jest to, że te pieniądze dla Polski zostały dopiero teraz odblokowane.

Towarzyszący mu samorządowcy, którzy w najbliższych wyborach startują z list wspieranych przez Trzecią Drogę (w tym też Dumni z Koszalina) podzielają te obawy. Tomasz Hołowaty, który ubiega się o reelekcję w Gminie Biesiekierz, mówił, że potrzeby gmin, szczególnie w obszarze inwestycji drogowych są ogromne: - Jestem przekonany, że bylibyśmy w stanie szybko i skutecznie wydać te miliardy euro.

Przemysła Krzyżanowski komentował: - Jako lokalni samorządowcy chcielibyśmy by Koszalin miał sprawiedliwy i realny udział w wykorzystaniu tych unijnych środków. Dzięki tym środkom jesteśmy w stanie dokonać kolejnego wielkiego kroku w rozwoju miasta.

Kolejnym z poruszonych tematów były dysproporcje w rozdzielaniu funduszy w ramach województwa. Najlepszym przykładem — zdaniem lokalnych polityków — jest kultura. Jan Kuriata komentował: - Świętujemy 70-lecie koszalińskiego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Urząd Marszałkowski teatr wsparł kwotą 15 tysięcy złotych. Koszalin przeznaczył na teatr dodatkowe 850 tysięcy - mówił.

Roman Biłas przypominał, że w 2023 roku budżet sejmiku na kulturę wynosił 123 miliony złotych: - Z tej kwoty było 975 tysięcy przeznaczone na wsparcie koszalińskiego teatru i koszalińskiej filharmonii.

Jak Kuriata spuentował: - Nie chodzi nam o krzywdę zachodniej części województwa, chodzi nam o sprawiedliwość.

Tomasz Hołowaty zwracał uwagę, że gminy zachodniopomorskie nie magą liczyć w kwestii kultury nawet na takie symboliczne wsparcie: - Każdy z nas sobie radzi przy bardzo ograniczonych środkach własnych. Nawet nie myślimy, że Szczecin coś nam da na naszą kulturę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera