Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lada dzień rusza koszaliński Rower Miejski, wciąż czekamy na stawki

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
W sąsiedztwie dworca PKP w Koszalinie powstaje centrum przesiadkowe. Tu jest miejsce na to, by zostawić czy naprawić swój rower; tu także będzie działać wypożyczalnia rowerów miejskich
W sąsiedztwie dworca PKP w Koszalinie powstaje centrum przesiadkowe. Tu jest miejsce na to, by zostawić czy naprawić swój rower; tu także będzie działać wypożyczalnia rowerów miejskich Marzena Sutryk
Przed długim majowym weekendem - 27 kwietnia - startuje Koszaliński Rower Miejski. Z tej okazji, na drugi dzień - w sobotę - na Rynku Staromiejskim jest planowany wielki piknik rowerowy.

Obecnie trwają przygotowania, które pozwolą uruchomić w Koszalinie wypożyczalnię rowerów miejskich. Trwają też rozmowy na temat tego, na jakich zasadach (a dokładniej za jaką cenę, będzie można skorzystać z takiego roweru i jaki czas przejazdu będzie darmowy, np. w Kołobrzegu pierwsze 20 minut jest za darmo).

Przypomnijmy, przy okazji modernizacji al. Armii Krajowej wybudowana została ścieżka rowerowa, tu są też dostępne wiaty rowerowe wraz ze stacjami naprawczymi (w nich dla rowerzystów klucze, pompki do rowerów itd.). Tu będzie też działać centrum rowerowe w ramach programu Rower Miejski wraz ze stacją. To będzie miejsce, gdzie będzie można już niedługo z auta albo busa przesiąść się na rower albo odwrotnie - będzie tu można dojechać rowerem, miejskim albo własnym, zostawić go pod wiatą, a następnie przesiąść się do busa, w sezonie - do szynobusu albo do kolejki wąskotorowej.

Dodajmy, że wypożyczalnia (a wraz z nią cały projekt pod nazwą Rower Miejski) ma ruszyć przed długim majowym weekendem, a dokładniej 27 kwietnia. Całość ma kosztować 1,2 mln złotych, z czego 60 procent udało się Koszalinowi zdobyć z funduszy unijnych. Na wykonawcę - w drodze przetargu - wybrano firmę Nextbike Polska SA z Warszawy. Firma w ramach usługi ma uruchomić system samoobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich składający się z 10 stacji rowerowych, wyposażonych w 10 terminali, do tego 150 stojaków rowerowych oraz 100 rowerów. Koszt obejmuje też prowadzenie wypożyczalni i nadzorowanie sprzętu przez trzy lata. Potem konieczny będzie kolejny przetarg na obsługę (sprzęt przejdzie na własność miasta).

- Stacje wypożyczalni zlokalizowane będą w dziesięciu miejscach, a nazwy przystanków stacji roweru miejskiego będzie spójna z nazwami przystanków autobusowych - mówi Tomasz Nowe, kierownik Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej w koszalińskim ratuszu.

Stacje to kolejno (przy tym jej nazwa):
Rynek Staromiejski- RATUSZ;
ul. Przemysłowa- PRZEMYSŁOWA;
ul. Władysława IV/Wąwozowa- WĄWOZOWA;
ul. Śniadeckich - POLITECHNIKA;
ul. Kopernika - BUDOWLANKA;
ul. Zwycięstwa - ZIELONA;
ul. Gnieźnieńska - GNIEZNIEŃSKA;
ul. Krakusa i Wandy - TARGOWISKO;
al. Armii Krajowej - DWORZEC;
ul. Północna - JAMNO.

Zobacz także: Umowa na rower miejski w Koszalinie. Mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina

POLECAMY:

Pościg pod Koszalinem za sprawcami kradzieży

Droga S6. Obwodnica Koszalina i Sianowa rok później

Kolorowy korowód przemaszerował ulicą Zwycięstwa

Weekend w klubie Prywatka w Koszalinie

Historia dworca w Koszalinie na zdjęciach

44. edycja Rajdu Monte Karlino za nami

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo