Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Macewa z cmentarza znaleziona po 74 latach w Szczecinku. Bolesna pamiątka

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tablica nagrobna z żydowskiego cmentarza w Szczecinku, zlikwidowanego w czasie II wojny światowej
Tablica nagrobna z żydowskiego cmentarza w Szczecinku, zlikwidowanego w czasie II wojny światowej Dariusz Trawiński
Macewa - nagrobek z cmentarza żydowskiego - odnaleziony na jednej z posesji w Szczecinku. Znalezisko jest już w Muzeum Regionalnym.

O unikatowym znalezisku poinformował nas Dariusz Trawiński, pasjonat historii Szczecinka: - Niedawno znajomy nabył posesję, na której zobaczyłem poniemiecki nagrobek i chyba pozostałość jakiegoś pomnika poniemieckiego, pozostawione przez poprzedniego właściciela - opowiada. - Spytałem się, czy odda to do lapidarium, na co usłyszałem, że oczywiście oraz że jeszcze jest macewa. Była przysypana śniegiem, więc wcześniej jej nie zauważyłem.

Pan Dariusz na jej widok oniemiał: - Z danych z niemieckiego nagrobka uda się najpewniej ustalić, skąd pochodzi, ale hebrajskiego nie znam, więc nie mogę przeczytać napisu z macewy - nasz rozmówca podejrzewa jednak, iż stała kiedyś na szczecineckim kirkucie, czyli cmentarzu żydowskim na wzgórzu św. Jerzego przy ulicy Szefera i Wodociągowej. Dziś - poza dawną kaplicą cmentarną zamienioną w świątynię ewangelicką - nie ma po nim śladu, a jedyna ocalała macewa, czyli tablica nagrobna, stoi na dziedzińcu Muzeum Regionalnego. Pochodzi z roku 1756 i do muzeum została zabrana jeszcze w latach 70. XX wieku. - Teraz to niesamowite odkrycie będzie świątecznym prezentem dla muzeum - cieszy się Dariusz Trawiński.

Losy cmentarza żydowskiego dopełniły się podczas II wojny światowej. Wraz z Holocaustem niemieccy naziści usuwali także ślady po kulturze Żydów - zlikwidowali szczecinec-ki kirkut, a nagrobki z cmentarza przerabiali na bruk rosyjscy jeńcy. Resztki macew jeszcze tu i ówdzie można znaleźć wbudowane w ulice.

Podobny los spotkał już po wojnie wiele poniemieckich pomników nagrobnych z likwidowanych nekropolii. Skromna część ocalałych nagrobków stoi od dekady w lapidarium na cmentarzu.

Współczesne losy pochowanych w kirkucie są dość makabryczne, bo wielokrotnie zdarzało się, że przy okazji prac ziemnych wydobywano na powierzchnię ludzkie szczątki. Tak było m.in. w latach 80., gdy powstało osiedle mieszkaniowe przy ulicy Wodociągowej. Koparki przekopując się przez Wzgórze św. Jerzego wykopały masy kości, które walały się potem po całym mieście.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!