Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mądry Polak przed szkodą. Uważaj na oferty last minute

Joanna Boroń [email protected]
Oferty last minute nie zawsze okazują się wymarzonymi wycieczkami, więc trzeba być czujnym.
Oferty last minute nie zawsze okazują się wymarzonymi wycieczkami, więc trzeba być czujnym. Fot. sxc.hu
Zamierzasz skorzystać z oferty last minute na zagraniczną wycieczkę? Nie działaj pochopnie! Podpowiadamy co zrobić, żeby last minute nie zmieniło się w lost money.

Co powinno się znaleźć w umowie?

Co powinno się znaleźć w umowie?

Nazwa organizatora, jego numer wpisu do rejestru organizatorów turystyki, NIP oraz imię, nazwisko i funkcja osoby, która w jego imieniu podpisuje umowę.

Trasa wycieczki.

Termin imprezy turystycznej i czas jej trwania.

Szczegółowy program.

Cena usługi turystycznej, z wyszczególnieniem wszystkich dodatkowych należności i opłat, których nie zawarto w informacjach reklamowych.

Sposób zapłaty.

Rodzaj i zakres ubezpieczenia, dane ubezpieczyciela.

Termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu imprezy.

Sposób zgłaszania reklamacji i termin, w jakim trzeba to zrobić (jeśli umowa nie stanowi inaczej, wynosi 30 dni).

Podstawy prawne umowy i konsekwencje jej zawarcia.

Jak pokazuje doświadczenie, nie zawsze możemy liczyć na solidność biura podróży i zdarza się, że spotykają nas mało przyjemne przygody wakacyjne, spowodowane kłopotami finansowymi biura podróży (tour operatora).

Na polskim rynku funkcjonuje wiele biur podróży, co niewątpliwe wymusza na nich rywalizacje o klientów. Biura podróży wzbogacają oferty, kuszą licznymi promocjami, programami lojalnościowymi. Czynnikiem decydującym dla klienta o wyborze wycieczki zagranicznej jest cena, zwłaszcza, gdy rośnie cena walut, a kurs złotego słabnie.

- Niska cena, chociaż może zwiększać liczbę osób korzystających z usług biura podróży, wcale nie oznacza zwiększenia zysków tour-operatora. Biura, które walczą z konkurencją, zbytnio obniżając ceny mogą popaść w kłopoty finansowe i stać się niewypłacalne, a przez to niewiarygodne - komentuje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Najlepszym sposobem zminimalizowania ryzyka skorzystania z usług niewiarygodnego tour-operatora jest zasięgnięcie informacji na temat legalności działania wybranego przez nas biura podróży. W tym celu należy sprawdzić czy figuruje ono w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Informacje na ten temat można uzyskać:

U wojewody właściwego dla siedziby przedsiębiorcy (Oddział Turystyki Urzędu Wojewódzkiego)
W Departamencie Turystyki Ministerstwa Gospodarki i Pracy w Warszawie (tel. 22 693 46 47)
W Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, pod adresem internetowym: http://turystyka.crz.mg.gov.pl.

Jednym ze sposobów ustrzeżenia się przed niesolidnym biurem podróży jest sprawdzenie firmy, z którą wyjeżdżamy na wakacje w jednym z rejestrów dłuzników. Pobierając raport o Przedsiębiorcy można dowiedzieć się czy dany operator nie został dopisany do "czarnej listy". - Jeśli biuro podróży figuruje w rejestrze dłużników BIG, to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Oznacza to, że tour-operator nie wywiązuję się ze zobowiązań wobec swoich kontrahentów oraz, że może mieć problemy z płynnością finansową. Sprawdzenia możemy dokonać w łatwy sposób posługując się stroną www.BIG.pl - dodaje Marcin Ledworowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera