Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja nadajników sieci T-Mobile. Rwane połączenia, głuche telefony, marny zasięg

Jakub Roszkowski
Kłopoty z połączeniami mogą wystąpić w ciągu najbliższych dni w Koszalinie i okolicach. W całym regionie niedogodności mają zniknąć do początku lipca - zapewniają w centrali T-Mobile.
Kłopoty z połączeniami mogą wystąpić w ciągu najbliższych dni w Koszalinie i okolicach. W całym regionie niedogodności mają zniknąć do początku lipca - zapewniają w centrali T-Mobile. sxc.hu
Rwane połączenia, głuche telefony, marny zasięg - tak może być przez kilka kolejnych dni w całym regionie. Modernizacja nadajników należących do sieci T-Mobile potrwa przynajmniej do wakacji.

SMS-y z informacją, iż możliwe są utrudnienia w uzyskaniu połączenia, dostali niemal wszyscy użytkownicy sieci T-Mobile. O co chodzi? Zapytaliśmy w Warszawie, w siedzibie spółki.

- Zaczęliśmy modernizację sieci w regionie koszalińskim - odpowiada nam Konrad Mróz z T-Mobile. - Obecnie działający w tamtym regionie sprzęt nie jest już najnowocześniejszy. A ponieważ docelowo, jeszcze w tym roku, chcemy także udostępnić klientom Koszalina i okolic Internet o standardzie LTE, wymieniamy sprzęt na najnowocześniejszy. Zwiększymy też zasięg.

W tej chwili z komórek możemy korzystać dzięki łącznie 50 stacjom nadawczym rozmieszczonym w całym regionie. T-Mobile zwiększy ich liczbę o 10 i unowocześni. Zakłócenia, choć - jak zaznaczają u operatora - niewielkie, mogą być odczuwalne tylko w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia prac, czyli właśnie teraz w Koszalinie i okolicach. - Gdy wyłączamy jedną ze stacji, ruch zostaje przekazany na sąsiednią, która może okresowo nie udźwignąć zbyt dużego obciążenia - tłumaczy Konrad Mróz.

W połowie czerwca modernizacji zostaną poddane nadajniki w okolicach Kołobrzegu i Gościna - w wakacje mają już być w pełni sprawne. Na koniec czerwca zaplanowane są prace w Darłowie, Sławnie, Białogardzie i Połczynie Zdroju. W pierwszym tygodniu lipca już w całym regionie wszystko powinno działać poprawnie.
Co w zamian za te możliwe niedogodności? - Pojemność sieci znacznie się zwiększy. Przyspieszy oferowany przez nas Internet. Ale najważniejsze: pojawi się zasięg w miejscach, w których do tej pory telefony nie działały, a w miejscowościach, w których ten zasięg nie był najlepszy, wreszcie będzie można spokojnie rozmawiać - słyszymy. Poprawić się ma także jakość połączeń wykonywanych wewnątrz budynków.

Jesienią spółka ma także uruchomić, na razie w Koszalinie, nowe pasmo UMTS 900 oraz dostęp do Internetu w standardzie LTE. - Ale będzie to proces kroczący, zasięg LTE będzie się stale powiększał - mówi jeszcze Konrad Mróz.

UMTS 900 to kolejny, bardziej wydajny od obecnego - UMTS2100 - standard transmisji, natomiast LTE to najnowocześniejszy standard bezprzewodowego przesyłu danych, o maksymalnej szybkości nawet 100 Mb na sekundę. Taki w naszym regionie - jak poinformował nas Arkadiusz Majewski z sieci komórkowej Plus - jest już dostępny dla klientów tej właśnie sieci.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty