Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Monitoring pomaga namierzać złodziei. Koszalin, Mielno i Sianów w kadrze 50 policyjnych kamer [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To nagrania w miejskiego monitoringu pomogły złapać "recydywistę", który ukradł dwa defibrylatory AED. Kamery pomagają namierzać złodziei aut, czy rozstrzygnąć spory kto jest winny wymuszenia prędkości na miejskim skrzyżowaniu. Izabela Sreberska, oficer prasowy koszalińskiej komendy nie ma wątpliwości, że kamery to bardzo cenne narzędzie.

Koszalińska policja w Koszalinie, Mielenie i Sianowie na zainstalowanych około 50 kamer. Ich dokładna lokalizacja jest tajemnicą. Wiadomo, że ich obiektywy skierowane są na główne skrzyżowania oraz miejskie place zabaw.

Kto nas obserwuje? Izabela Sreberska, oficer prasowy koszalińskiej komendy, zdradza, że w czasie rzeczywistym to, co dzieje się w mieście obserwuje dyżurny — gdy widzi coś podejrzanego na miejsce wysyła patrol. Wgląd w nagrania ma też straż miejska oraz pracownicy komendy, którzy obserwują co się dzieje w mieście 24 godziny na dobę. Policjanci korzystają też z innych kamer: - Monitoring ma większość instytucji, niektóre wspólnoty. Z takich nagrań też korzystamy.

Pewne wątpliwości budzą kamery montowane właśnie przez osoby prywatne. Nasz rozmówczyni mówi, że policja z nich też korzysta, bywa, że mieszkańcy sami się zgłaszają z nagraniami. Zgodnie z przepisami osoby prywatne mogą z takie sprzętu nagrywającego korzystać na własny użytek, nie mogą jednak pod groźbą kary rozpowszechniać takich nagrań.

Sprzęt, którym dysponuje policja w najważniejszych punktach miasta, jest nowoczesny, jakość nagrań jest wysoka — bez problemu za ich pomocą można odczytać numery rejestracyjne aut, czy rysy twarzy. Koszalińska policja dostała dofinansowanie na modernizację systemu monitoringu, więc jakość nagrań będzie jeszcze lepsza.

Nagrania można "cofnąć" o kilka dni, a nawet kilka tygodni. Policjanci często z nich korzystają podczas swoich dochodzeń. - Kradzieże, wypadki, zaginięcia — zawsze sprawdzamy nagrania z monitoringu — mówi Izabela Sreberska.

To dzięki takim nagraniom udało się zatrzymać złodzieja defibrylatora AED przy ulicy Franciszkańskiej w Koszalinie, czy wandala, który zniszczył 11 lamp na nowym wiadukcie przy ulicy Monte Cassino. Nagrania z monitoringu pomogły też prześledzić kroki 10-letniej Hani, która zaginęła kilka tygodni temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera