Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne przeróbki łazienki

(bog)
Wielu ludzi zamienia w łazienkach wanny na kabiny prysznicowe. Biorąc prysznic oszczędzamy czas, wodę, gaz, czyli również pieniądze. Okazuje się jednak, że takie zmiany bywają czasem niebezpieczne.

Trzynastoletnia dziewczynka brała prysznic w kabinie u babci. Po zamknięciu wody i wyjściu z kabiny, upadła i straciła przytomność. Piętnastoletnia uczennica z Krakowa po wyjściu z kabiny zmarła. Życie straciła też czternastoletnia Paulina z Bielska-Białej. Zdaniem doc. dr inż. Antoniego Kukuczki, członka komisji ochrony zdrowia Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, biegłego sądowego z zakresu gazodynamiki budynków mieszkalnych, nie zatruły się tlenkiem węgla. Zginęły na skutek niedotlenienia, bo w pomieszczeniu było za mało powietrza. Jak może dojść do takich wypadków?
Docent zbadał dokładnie dziesięć śmiertelnych wypadków, do których doszło w łazienkach z kabinami i gazowymi ogrzewaczami wody. Mierzył pomieszczenia, sprawdzał czy stan techniczny piecyka i przewodów wentylacyjnych. Nie stwierdził żadnych nieprawidłowości.
Uznał, że po zainstalowaniu szczelnie zamykanej kabiny, zmniejsza się powierzchnia i objętość całego pomieszczenia. Po uruchomieniu piecyka podgrzewającego wodę spaliny, jakie wpływają do łazienki (zmniejszonej o kabinę), powodują w pozostałej części pomieszczenia spadek zawartości tlenu i wzrost zawartości dwutlenku węgla. Stężenie dwutlenku może być nawet śmiertelne. Największe jest przy podłodze, na którą na ogół pada ofiara.
Doc. Kukuczka twierdzi, że w mieszkaniu, w którym zamiast wanny zainstalowano kabinę prysznicową, ogrzewacz gazowy musi być przeniesiony do kuchni. Jest to jedyny sposób na wyeliminowanie niebezpieczeństwa. Każde działanie gazowego ogrzewacza wody w łazience z kabiną stwarza potencjalne zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia.
Eugeniusz Redlarski, prezes Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasz Dom" przypomina, że na każdą przeróbkę w mieszkaniu trzeba mieć zgodę spółdzielni.
- My po prostu powiemy jak przeprowadzić zmiany i co zrobić, aby w mieszkaniu nadal było bezpiecznie - mówi E. Redlarski.
Prezes przedstawił warunki bezpiecznego użytkowania gazowych grzejników wody przepływowej, opracowane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Są to: stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, swobodny odpływ spalin, dobry stan techniczny urządzenia gazowego oraz jego prawidłowe zainstalowanie.
Stały dopływ świeżego powietrza należy zapewnić wietrząc łazienkę przed każdą kąpielą lub prysznicem, uchylając okno lub wywietrznik w czasie kąpieli i nie używając w tym czasie w domu innych urządzeń gazowych. Drzwi do łazienki muszą być wyposażone w nawiewną kratkę wentylacyjną. Zasłanianie tej kratki grozi śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla. Instalacji, kontroli i naprawy urządzeń gazowych mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające wymagane uprawnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!