Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne Centrum Onkoterapii powstanie w Koszalinie

Ilona Stec [email protected]
Wczoraj odwiedziliśmy Centrum Onkologii w Szczecinie. Spotkaliśmy tu panią Halinę spod Koszalina (na wózku), która prosiła by nie pokazać jej twarzy. – To byłaby dla nas, chorych na raka, wielka ulga, gdybyśmy z radioterapii mogli korzystać na miejscu, w Koszalinie – mówiła.
Wczoraj odwiedziliśmy Centrum Onkologii w Szczecinie. Spotkaliśmy tu panią Halinę spod Koszalina (na wózku), która prosiła by nie pokazać jej twarzy. – To byłaby dla nas, chorych na raka, wielka ulga, gdybyśmy z radioterapii mogli korzystać na miejscu, w Koszalinie – mówiła. Fot. Marcin Bielecki
To już jest pewne: niebawem skończy się gehenna pacjentów chorych na raka z regionu, zmuszonych co tydzień dojeżdżać do Szczecina na zabiegi radioterapii. Na terenie Szpitala Wojewódzkiego, warszawska spółka Euromedic Onkoterapia wybuduje Centrum Onkoterapii.

- Szpital przekazał spółce w dziesięcioletnie użytkowanie teren położony w rejonie obecnego basenu przeciwpożarowego - informuje Magdalena Sikora, pełniąca obowiązki dyrektora koszalińskiego szpitala. Straż pożarna zgodziła się na likwidację zbiornika. W tym miejscu prywatna spółka wybuduje Centrum Onkoterapii. Przez 15 lat będzie je utrzymywać i zarabiać na usługach medycznych.

Ale uwaga! Pacjenci będą mogli korzystać z leczenia bezpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po 15 latach obiekt przejmie szpital, a właściwie samorząd województwa zachodniopomorskiego (właściciel szpitala - przyp. red). Jak informuje Monika Żyburtowicz z firmy Euromedic, przybliżona wartość planowanej inwestycji szacowana jest na około 60 mln złotych.

8 czerwca zostanie uroczyście wmurowany kamień węgielny pod budowę koszalińskiego Centrum Onkoterapii.

- Za dziesięć miesięcy od wmurowania kamienia centrum przyjmie pierwszych pacjentów. Co roku będzie przyjmować ich około 2 tysięcy - zapowiada Monika Żyburtowicz.

- To fantastyczna wiadomość dla chorych - mówi Regina Wasilewska - Kita, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, gdzie leczeni są m.in. pacjenci z rakiem płuc. Co roku na radioterapię kierowanych jest około 80 osób. - Najczęściej trafiają do Szczecina. Wiąże się to jednak z uciążliwymi cotygodniowymi dojazdami. Zdarza się, że chorzy rezygnują przez to z leczenia albo nawet przerywają je - zwraca uwagę dyrektor Wasilewska - Kita.

Zabiegi radioterapii w Szczecinie prowadzone są w trybie ambulatoryjnym. Pacjenci mieszkają od poniedziałku do piątku w hotelu i codziennie zgłaszają się na naświetlania. Na soboty i niedziele wracają do domów i po weekendzie jadą ponownie. Cykle zabiegów trwają zwykle kilka tygodni. Częste dojazdy dla ciężko chorych ludzi bywają prawdziwą udręką.

Na radioterapię do Szczecina - bo tam najbliżej - trafia też większość pacjentów koszalińskiej Przychodni Onkologicznej, w której leczą się chorzy z całego byłego województwa. Co roku takiej terapii wymaga ponad 700 podopiecznych przychodni. Miesięcznie na naświetlania do Szczecina kierowanych jest około 60 chorych.

- Na zabiegi czekają obecnie około miesiąca - informuje Monika Zaremba, rzeczniczka koszalińskiego szpitala. Otwarcie nowego Centrum Onkoterapii w Koszalinie powinno skrócić ten czas oczekiwania. Pacjenci będą mieć też o wiele bliżej na leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!