Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatel Włapko nie na cokoły

Rajmund Wełnic
Wiesław Adamski (z lewej) i Henryk Gaszkowski ze swoim dziełem obywatelem Włapko
Wiesław Adamski (z lewej) i Henryk Gaszkowski ze swoim dziełem obywatelem Włapko Rajmund Wełnic
W Szczecinku nie stanie pomnik obywatela Włapko. Samorząd w ogóle nie zamierza się odnieść do wniosku Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Obywatela Włapko.

Jak nas poinformował Henryk Gaszkowski, jeden z twórców figurki obywatela Włapko, z planów budowy pomnika raczej nic nie będzie. – 31 maja Społeczny Komitet Budowy Pomnika Obywatela Włapko w Szczecinku otrzymał odpowiedź podpisaną przez Przewodniczącą Rady Miasta Szczecinek w sprawie wskazania lokalizacji pod budowę pomnika – pisze. – Prośba komitetu została zignorowana i potraktowana jako żart. Wniosek nie został przedstawiony Radzie Miasta w pełnym składzie a jedynie 5-osobowa komisja rozpatrzyła i odmówiła dalszego procedowania. Nadmienia się, iż komitet nie wystąpił o wydanie opinii, tylko o wydanie decyzji na lokalizację.
O sprawie pisaliśmy w marcu: - Działając społecznie nasz komitet pragnie wyartykułować swój sprzeciw w stosunku do korupcji, nepotyzmu i poplecznictwa (…) – piszą autorzy wniosku prosząc radnych o wskazanie miejsca ustawienia postumentu. – Proces ten jest zjawiskiem destruktywnym i demoralizującym całe społeczeństwo i społeczności lokalne.
Dwa słowa wyjaśnienia – Włapko to postać stworzona przez szczecineckiego rzeźbiarza Wiesława Adamskiego przy wsparciu przedsiębiorcy Henryka Gaszkowskiego. Objechali z nim cały Szczecinek i kawał Polski w ramach artystycznej prowokacji. Rzeźbiarz wykonał gipsowy odlew jegomościa w okularach, z brodą, za to zupełnie bez ubrania i nazwał go obywatel Włapko. – Jakiekolwiek podobieństwa są przypadkowe – zastrzegał Henryk Gaszkowski. – To ma być symbol urzędnika, który utrudnia człowiekowi życie. W ulotce kolportowanej w czasie ulicznej peregrynacji rzeźby po Szczecinku (figura jeździła na przyczepce samochodowej przykrytej biało-czerwoną flagą) panowie napisali m.in. „wydarzenie ulokowane w przestrzeni miasta wyraża swoją dramaturgią upadek moralności i godności człowieka w wyniku inflacji prawa”.
A jednej z niedawnej sesji Rady Miasta radni opozycji usiłowali wręczyć burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi plakat z wizerunkiem obywatela Włapko. Skończyło się to prywatnym aktem oskarżenia, bo burmistrz uznał, że to sugestia iż w ratuszu brane są łapówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!