Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicy założyli mundury. W sobotę w Koszalinie przysięgli bronić Ojczyzny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Po odbyciu szkolenia podstawowego ochotnicy składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Chętni mogą kontynuować naukę podczas 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego.
Po odbyciu szkolenia podstawowego ochotnicy składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Chętni mogą kontynuować naukę podczas 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego. Radosław Brzostek
W 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym szkolenie przygotowawcze w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zakończyło ponad 50 żołnierzy. Po niemal czterech tygodniach nauki i egzaminach złożyli przysięgę wojskową na sztandar Pułku. 67 rekrutów przysięgło bronić Ojczyzny w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.

Przysięga to zwieńczenie pierwszego etapu szkolenie rekrutów w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Kładzie ono fundament pod szkolenie specjalistyczne. Przez niemal cztery tygodnie żołnierze uczyli się podstaw żołnierskiego życia, zachowania na polu walki i przetrwania na nim. W piątek przystąpili do egzaminów.

W sobotę, 29 października, o godz. 9 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie rekruci złożyli uroczystą przysięgę na sztandar 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Szeregowych elewów reprezentowało czworo żołnierzy – Filip Gryguła, Alan Kamiński, Dominik Mytkowski i Sandra Robakowska.

- Wstępując w szeregi armii postawiliśmy sobie nowe cele. Przysięga wojskowa to niejako przypieczętowanie nowego etapu w naszym życiu, życiu patrioty i wzorowego żołnierza – podkreśliła szeregowy elew Aleksandra Kosek.

W sobotę, 29 października na Rynku Staromiejskim w Koszalinie rekruci złożyli uroczystą przysięgę na sztandar 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Szkolenie przygotowawcze w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zakończyło ponad 50 żołnierzy.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć >>>

Przysięga żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczeg...

– Józef Piłsudski powiedział, że Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium. To my tworzymy Naród, jesteśmy jego definicją i przyszłością. Od nas zależy, czy będzie suwerenna i szczęśliwa.

Po przysiędze wyróżniający się żołnierze i ich bliscy otrzymali listy gratulacyjne. Prymusami na szkoleniu byli: Daniel Gryga, Norbert Lange, Dawid Rokita i Justyna Kasperowicz.

Podczas uroczystości mundurowi usłyszeli również treść listu, który przekazał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przysięga na Rynku Staromiejskim w Koszalinie zakończyła się defiladą pododdziałów. Na gości wydarzenia czekała niespodzianka – pokaz sprzętu wojskowego.

Również w sobotę przysięgę wojskową złożyli żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy szkolą się w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Uroczysta zbiórka odbyła się na terenie Centrum przy ul. Wojska Polskiego 66. Przysięgę złożyło 67 szeregowych elewów.

Teraz mundurowi staną przed wyborem – czy wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym, czy też przejść do rezerwy.

W sobotę przysięgę wojskową złożyli żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy szkolą się w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Uroczysta zbiórka odbyła się na terenie Centrum przy ul. Wojska Polskiego 66. Przysięgę złożyło 67 szeregowych elewów.

Przysięga w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie [ZDJĘCIA]

– Pasywnej, bądź też aktywnej, kiedy to będą regularnie wzywani na szkolenia dla rezerwistów. Jeśli jednak zdecydują się na szkolenie specjalistyczne, po jedenastu miesiącach nauki będą mogli się ubiegać o etaty w zawodowej służbie wojskowej – informuje podporucznik Maksymilian Motyczyński, dowódca plutonu w ośrodku szkolenia podstawowego w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym.

W całym kraju trwa dynamiczny proces rekrutowania ochotników do służby w Wojsku Polskim. W szczególności dotyczy to dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Od wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny (23 kwietnia 2022 r.) złożono ponad 20 tys. wniosków do służby i wydano ponad 14 tys. decyzji o powołaniu. Obecnie w Wojsku Polskim szkoli się w tej formule ponad 7 tys. żołnierzy - to zarówno uczestnicy szkolenia I etapu - podstawowego, jak również II etapu – specjalistycznego. Trwa właśnie nabór na VI turnus szkolenia.

Ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4560 zł (osoby do 26 roku życia zwolnione są z podatku). W trakcie służby może podnieść kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego. Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej.

Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć przez portal zostanzolnierzem.pl oraz osobiście w 86 wojskowych centrach rekrutacji.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo