Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupscy żołnierze wrócili z Iraku. Pełnili tam służbę przez pół roku

oprac. Wojciech Frelichowski
Powitanie żołnierzy, którzy wrócili z Iraku w koszarach 7. BOW  w Słupsku.
Powitanie żołnierzy, którzy wrócili z Iraku w koszarach 7. BOW w Słupsku. 7. BOW
W garnizonie 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku powitano żołnierzy tej jednostki, którzy pełnili misję w Iraku. Służyli tam sześć miesięcy.

Siły Zbrojne RP realizują zobowiązania sojusznicze wynikające z członkostwa w NATO. Jednym z wielu zadań jest uczestnictwo w misjach poza granicami kraju. Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku (PKW Irak), wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, w 2003 roku został przeznaczony do udziału w działaniach wojennych w Iraku, a następnie stabilizacji w tym kraju (2003–2008), szkoleniu sił bezpieczeństwa (2005–2011) i zabezpieczenia logistycznego sił sojuszniczych (od 2011 r.).

PKW Irak realizuje działalność mandatową w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Ponadto, w ramach wsparcia budowy zdolności obronnych Iraku, Polska na szczycie NATO w Brukseli 22 maja 2017 r. zadeklarowała przejęcie inicjatywy, jako Lead Nation (LN) – za szkolenie irackich żołnierzy w obszarze napraw i obsługiwania poradzieckiej techniki bojowej.

Głównym celem misji jest wspieranie Sił Bezpieczeństwa Iraku w odzyskaniu zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa w rejonach odpowiedzialności.

Cele realizowane w ramach kontyngentu to poprawa zdolności sił specjalnych i bezpieczeństwo Iraku oraz zwiększenie zdolności w obszarze usprawniania techniki wojskowej.

Żołnierze RP są drugim co do wielkości kontyngentem wojskowym w operacji pokojowej lub stabilizacyjnej wystawionym przez Wojsko Polskie w całej jego historii (w szczytowym okresie ok. 2500 żołnierzy).

Na misji w Iraku była obecna XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, sformowana na bazie 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Dowódca zmiany, płk Jarosław Mosur, przekazał obowiązki swojemu następcy płk. Mariuszowi Janikowskiemu, a zadania w Iraku przejęła kolejna tura, której trzon stanowią żołnierze 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.

Misja w Iraku charakteryzuje się koniecznością posiadania zdolności wykonywania zadań mandatowych w trudnym terenie. Przed wyjazdem do Iraku wszyscy żołnierze przechodzą specjalistyczne szkolenia: przetrwania, saperskie, logistyczne.

Żołnierze 7. BOW pełnią służbę w Iraku od 18 sierpnia 2019 roku. Ich zadaniem jest m.in. szkolenie oddziałów armii irackiej, a także doradztwo przy konserwacji i naprawie wyposażenia.

Na misję do Iraku żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża zawsze zabierają ze sobą flagę Słupska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słupscy żołnierze wrócili z Iraku. Pełnili tam służbę przez pół roku - Głos Pomorza