Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ortopedia w Drawsku pracuje na pół gwizdka

Krzysztof Bednarek [email protected]
Dr Michał Tabiszewski bada pacjentkę Wandę Kucharską z Darłowa. Kobieta miała właśnie zabieg autroskopii kolana. – Po zabiegu ból minął, jakby ręką odjął – powiedziała nam szczęśliwa kobieta.
Dr Michał Tabiszewski bada pacjentkę Wandę Kucharską z Darłowa. Kobieta miała właśnie zabieg autroskopii kolana. – Po zabiegu ból minął, jakby ręką odjął – powiedziała nam szczęśliwa kobieta. Fot. Krzysztof Bednarek
W Szpitalu Powiatowym im. Matki Teresy z Kalkuty wykonano skomplikowaną operację złamanego kręgosłupa. Przeprowadzono ją w nowo otwartym oddziale ortopedycznym.

Skomplikowaną operację przeszedł mieszkaniec Drawska Pomorskiego, który spadł ze schodów. W wyniku wypadku doznał złamania kręgosłupa z dużym przemieszczeniem kręgu. Teraz, po operacji, pacjent szybko wraca do zdrowia.

15-łóżkowy oddział ortopedyczny, który pacjentów i gości zaskakuje wysokim standardem, otwarto w styczniu tego roku. Zanim do tego doszło specjalistyczne zabiegi ortopedyczne, takie jak zespolenia kości po złamaniach metodą małoinwazyjną gwoździami śródszpikowymi czy endoprotezoplastyka stawów kolanowych, biodrowych i ramieniowych, wykonywane były na chirurgii.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu, gdy w drawskim szpitalu pracę podjął Michał Tabiszewski ze szpitala w Szczecinku. Teraz dołączył do niego Krzysztof Przybył, były ordynator ortopedii ze Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Obaj są lekarzami o uznanym autorytecie, z doktoratami i drugim stopniem specjalizacji z ortopedii. W ich zespole jest również młody ortopeda Przemysław Komisarczyk.

Oddział ortopedyczny powstał w nowej części szpitala, której budowę zakończono przed laty w stanie surowym. Wszystkie prace związane z adaptacją pomieszczeń (łącznie z meblami) wykonali szpitalni konserwatorzy. Wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt szpital kupił za własne pieniądze. Pięć sal łóżkowych zostało wyposażonych w łazienki, telewizory i gniazdka z dostępem do internetu. Wkrótce przy każdym z łóżek zamontowany zostanie telefon umożliwiający pacjentom bezpośredni kontakt z rodziną.

- Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwala nam zająć się stanami nagłymi. Krótko mówiąc specjalizujemy się w chirurgii urazowej - mówi Przemysław Leyko, dyrektor drawskiego szpitala.
W ciągu roku w szpitalu wykonuje się od 350 do 400 zabiegów ortopedycznych. Z czego tylko jedna trzecia to planowe operacje wszczepienia endoprotezy stawów kolanowego, biodrowego i ramieniowego. A w kolejce na tego typu zabiegi czeka ponad 200 pacjentów z całego regionu. Czas oczekiwania przekracza dwa lata.

- Moglibyśmy robić trzykrotnie więcej planowych zabiegów. To pozwoliłoby na zlikwidowanie długiej kolejki oczekujących w ciągu najbliższych dwóch lat - przyznaje Michał Tabiszewski.
Na to jednak potrzebne są dodatkowe pieniądze, których Szczeciński Oddział NFZ drawskiemu szpitalowi w tym roku nie gwarantuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!