Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pandemia przybiera na mocy. Większość miejsc w szpitalach w woj. zachodniopomorskim zajętych

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie
Szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie
Trzecia fala koronawirusa uderzyła także w nasz region. Widać to nie tylko w codziennych raportach nowych zakażeń, ale w przyroście pacjentów w szpitalach. Tylko w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie w ciągu kilku dni przybyło blisko 80 pacjentów. Duża część personelu pracuje w nadgodzinach.

Znaczny wzrost liczby pacjentów

- W ostatni weekend zanotowaliśmy znaczny wzrost liczby pacjentów z COVID19. W piątek hospitalizowanych było 281 osób, a już w poniedziałek 333. We wtorek to 359 pacjentów, z czego na OIOMIE jest 27 osób. W ostatnich tygodniach te przyrosty również były, jednak nie tak dynamiczne. Przygotowujemy się na najbliższe dni i tygodnie, które mogą być szczególnie trudne - mówi Natalia Cistowska, rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Oznacza to, że w placówce przy ul. Arkońskiej zmniejsza się pula łóżek zakontraktowanych dla pacjentów z COVID. W obu lokalizacjach szpitala wojewódzkiego (Arkońska, Zdunowo) jest ich łącznie 414, z czego 35 w Zdunowie.

W tym są 32 łóżka OIOM-owe – z czego 2 w lokalizacji przy Sokołowskiego w Zdunowie.

Na początku marca przy ul. Arkońskiej otwarto wyremontowany budynek "G", gdzie łącznie przygotowano docelowo 88 miejsc (z czego 28 OIOM-owych).

- Od czwartku decyzją Wojewody zwiększamy bazę o 30 dodatkowych łóżek, będą mieściły się w wyremontowanym budynku G - dodaje Natalia Cistowska. Miejsc wciąż będzie 88, ale decyzja wojewody pozwala wykorzystać teraz resztę z 60"zwykłych" łóżek w tym gmachu. Do tej pory w użyciu było ich około 30. Teraz potrzeby się zwiększają.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ: 1 mld zł dziennie za lockdown?

Braki kadrowe w szpitalach

Lecz same łóżka nie wystarczą, potrzebni są też lekarze, pielęgniarki. Braki kadrowe są największym wyzwaniem w obecnej sytuacji.

- Mierzymy się jednak z dużymi brakami personelu, szczególnie brakuje pielęgniarek, pielęgniarek anestezjologicznych, lekarzy anestezjologów. Jeżeli chodzi o łóżka, sprzęt, respiratory – tu jesteśmy zabezpieczeni – jednak musimy pamiętać, że to personel medyczny jest potrzebny, by ten sprzęt obsłużyć. Duża część personelu już teraz pracuje w nadgodzinach - opowiada Natalia Cistowska.

Dodaje także, że hospitalizowani pacjenci to osoby z ciężkim przebiegiem COVID19, niemal 90 procent z nich wymaga tlenoterapii.

– Obecnie zużywamy ponad 5 ton tlenu medycznego na dobę. Porównując do czasu sprzed pandemii, kiedy szpital pracował w „normalnym” trybie – jest to sześciokrotnie więcej - wyjaśnia.

W ciągu ostatniej doby w naszym regionie zanotowano 402 nowe zakażenia wirusem SARS-COV-2. Liczba łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa zachodniopomorskiego. Stan na dzień 22.03.2021, źródło Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki:

  • Ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19: 1 225
  • Liczba łóżek zajętych: 860
  • Ogólna liczba respiratorów: 128
  • Liczba respiratorów zajętych: 80

DANE DZIEŃ PO DNIU:

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Zobacz, w którym mieście jest najwięcej przypadków. MAPY:

Koronawirus w Polsce 23.06.2021

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Ile nowych przypadków...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo