Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perony w Szczecinku już, dworzec poczeka [wideo, zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Prace na stacji w Szczecinku
Prace na stacji w Szczecinku Rajmund Wełnic
Stacja kolejowa w Szczecinku – szkoda, że nie sam dworzec – przechodzi właśnie poważny remont. Najpoważniejszy od dziesięcioleci. Na peronach szczecineckiej stacji PKP trwają już prace remontowe, które mają ją przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Najważniejsza ich część to montaż dwóch wind przy przejściu podziemnym na peronach nr 2 i 3. – Z uwagi na ochronę konserwatorską budynku dworca na peronie 1 będzie tylko specjalna platforma, z której będzie można skorzystać po przywołaniu przyciskiem pracownika kolei – usłyszeliśmy od wykonawcy robót.

Kończy się także już budowa tymczasowego przejścia na perony na poziomie torów, bo inwestycja obejmuje także remont podziemnego tunelu. W niczym nie będzie przypominał obecnego ohydnego, zapuszczonego przejścia, które jakieś 10 lat temu „upiększono” obijając ściany blachą trapezową. Teraz tunel zyska kamienne okładziny, estetyczne i łatwe do utrzymania. Nad porządkiem i bezpieczeństwem będą czuwać kamery monitoringu. Na peronach pojawią się także nowe tablice informacyjne.
Całość prac – inwestorem jest PKP Polskie Linie Kolejowe – pochłonie około 2,5 miliona złotych. Stacja ma być gotowa na koniec roku, ale niewykluczone, że np. po zdjęciu blach i odsłonięciu poniemieckich jeszcze instalacji dojdą roboty dodatkowe i termin zakończenia remontu nieco się przesunie.

Na czas robót nie przewidziano żadnych zmian w rozkładzie jazdy. Liczba i godziny odjazdów pociągów się nie zmieni, choć należy się liczyć z pewnymi utrudnieniami w korzystaniu z peronów.

Szczecinek stał się ważnym węzłem komunikacyjnym, w latach 1878-79, gdy wybudowano większość linii kolejowych. Obecny budynek dworca – drugi z kolei – pochodzi z roku 1892. Okazała budowla przez lata była wizytówką miasta, niestety, mocno podupadłą. Dziś straszy i przygnębia pustką, odrapanymi ścianami. Swego czasu władze Szczecinka prowadziły rozmowy z PKP na temat przejęcia dworca i tchnięcia w niego nowego życia, ale jakoś nic z tego nie wyszło. Z ogólnego marazmu obiektu nie wyrwało nawet ulokowanie dwa temu w pobliżu „dworca” autobusowego (na stacji jest kasa PKS).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!