Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGE Baltica w 2024 roku chce ogłosić przetarg na budowę bazy serwisowej w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Baza PGE Baltica ma powstać w zachodniej części usteckiego portu
Baza PGE Baltica ma powstać w zachodniej części usteckiego portu PGE Baltica
W 2024 roku ma rozpocząć się w Ustce budowa bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych PGE Baltica. Tymczasem przedstawiciele spółki rozpoczynają dyżury dla zainteresowanych budową mieszkańców.

- W Ustce PGE przygotowuje budowę bazy operacyjno-serwisowej do obsługi morskich farm wiatrowych. Powstanie na zachodnim brzegu Słupi na terenie dawnej przetwórni ryb. Jej oddanie do użytku zaplanowane jest w 2026 roku – mówi Marcin Poznań, starszy ekspert w PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych. W 2024 roku ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę bazy w Ustce.

Baza operacyjno-serwisowa morskich farm wiatrowych PGE Baltica ma powstać na terenach pokorabiowskich w zachodniej części usteckiego. W planach jest także budowa Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej - ośrodka dydaktyczno-szkoleniowego, wyposażonego w symulatory i rzeczywiste obiekty. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju MFW. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową. Na ten ośrodek przeznaczono budynek dawnej sieciarni.

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. MFW Baltica rozpocznie dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Dla etapu Baltica 2 partnerzy zakontraktowali już 107 turbin, dostawy fundamentów, morskich stacji transformatorowych, kabli oraz usługę instalacji kabli.

Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. Łączna moc obecnie budowanych przez PGE elektrowni na morzu pozwoli zasilić w energię elektryczną ok. 5,4 mln gospodarstw domowych.
- Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku – informuje Marcin Poznań.

Budowa bazy w Ustce ma przynieść korzyści miastu. Na wniosek ratusza PGE Baltica w październiku organizuje dyżury informacyjne dla mieszkańców zainteresowanych budową bazy. Przedstawiciele spółki odpowiedzą na pytania związane z budową portu serwisowego i jego funkcjonowaniem.

Dyżury informacyjne odbędą się w sali 204 Urzędu Miasta Ustka przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3 w dniach:
5 października w godzinach 12-18
6 października w godzinach 10-15
19 października w godzinach. 12-18
20 października w godzinach 10-15

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PGE Baltica w 2024 roku chce ogłosić przetarg na budowę bazy serwisowej w Ustce - Głos Pomorza