Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłeś? Sprawdź promile. Nowe alkotesty do badania trzeźwości kierowców

Marzena Sutryk
- W naszej komendzie można skorzystać z alcoblow przez 24 godziny na dobę - mówi Monika Kosiec, rzecznik koszalińskiej komendy policji. - Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Obok jest szczegółowa instrukcja. Wystarczy je uruchomić i dmuchać przez 5 sekund w kierunku ustnika. Po chwili włączy się czerwona albo zielona lampka - czerwona oznacza, że kierowca nie powinien prowadzić, a zielona - gdy jego stan pozwala na prowadzenie pojazdu. A jeżeli ktoś będzie miał problemy z obsługą urządzenia, to zawsze może poprosić dyżurującego policjanta o pomoc. U nas takie urządzenia mamy w komendzie przy ul. Słowackiego, ale też w komisariacie przy ul. Krakusa i Wandy oraz w Mielnie.
- W naszej komendzie można skorzystać z alcoblow przez 24 godziny na dobę - mówi Monika Kosiec, rzecznik koszalińskiej komendy policji. - Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Obok jest szczegółowa instrukcja. Wystarczy je uruchomić i dmuchać przez 5 sekund w kierunku ustnika. Po chwili włączy się czerwona albo zielona lampka - czerwona oznacza, że kierowca nie powinien prowadzić, a zielona - gdy jego stan pozwala na prowadzenie pojazdu. A jeżeli ktoś będzie miał problemy z obsługą urządzenia, to zawsze może poprosić dyżurującego policjanta o pomoc. U nas takie urządzenia mamy w komendzie przy ul. Słowackiego, ale też w komisariacie przy ul. Krakusa i Wandy oraz w Mielnie. Radek Koleśnik
We wtorek kolejne komendy policji w regionie zyskają urządzenia do badania trzeźwości kierowców. W poniedziałek alkotesty dostali ochotnicy z OSP. To oznacza, że od teraz można też się badać w... remizach strażackich.

Wśród obdarowanych wczoraj przez Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego strażaków byli i z powiatu koszalińskiego - OSP w Mściciach, Polanowie i Sianowie, z powiatu białogardzkiego - OSP Stanomino, powiatu sławieńskiego - OSP w Starym Jarosławiu i Malechowie, oraz z powiatu kołobrzeskiego - OSP Dygowo i Gościno. Do każdej z tych jednostek trafiło urządzenie typu alcoblow.

To prosty w obsłudze alkotest, który pozwoli stwierdzić, czy osoba badana jest pod wpływem alkoholu. - Urządzenie nie podaje stężenia alkoholu, nie pokazuje konkretnych wyników, ale daje sygnał, gdy korzystający z niego kierowca jest w stanie wskazującym na spożycie i tym samym nie powinien prowadzić auta - wyjaśnia Eugeniusz Romanów, dyrektor ZORD w Koszalinie. - Bo przypomnijmy - 0,2 promila alkoholu w organizmie, to już stan, gdy nie wolno prowadzić. Alcoblow sygnalizuje już nawet to najniższe stężenie, jest do tego odpowiednio skalibrowane.

Dla jednostek OSP w całym województwie rozdzielono około 70 urządzeń. Mają być też kolejne, dla pozostałych jednostek. Ale rodzi się pytanie, jak i kiedy można z nich korzystać?

- A to już decyzja prezesów poszczególnych OSP - odpowiada Eugeniusz Romanów. - My nie chcemy nikomu narzucać żadnych wytycznych. Zależało nam, by mieszkańcy mniejszych miejscowości mogli w razie potrzeby sprawdzić swój stan trzeźwości, np. po rodzinnej imprezie. Poza tym do strażaków zawsze łatwiej będzie im się zgłosić, niż do policjantów, istnieje bowiem u wielu osób swego rodzaju opór przed wizytą w komisariacie, czy posterunku policji, u strażaków na pewno będzie im łatwiej.

Ale czy na pewno będzie łatwiej? Niekoniecznie. Dowiedzieliśmy się wczoraj, że w remizach - owszem - urządzenia będą dostępne, ale w godzinach pracy jednostki OSP, tzn. gdy na miejscu jest dyżurujący, opłacany przez samorząd gminny, kierowca z OSP. To on, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 15, ewentualnie od 7.30 do 15.30, będzie miał też oko na alkotest. I gdy będzie taka potrzeba, pozwoli z niego skorzystać. Za darmo. A co po godzinach, a zwłaszcza w weekendy, gdy np. po sobotniej imprezie ktoś chciałby się przebadać? Tu może być problem. Bo np. w Sianowie usłyszeliśmy od zastępcy prezesa OSP Marka Brzozowskiego, że w razie potrzeby on podaje swój telefon i gdy chętny do badania do niego zadzwoni, on czym prędzej zjawi się w remizie i udostępni urządzenie. Inaczej z kolei planują w Mścicach, tu raczej w weekendy nie będzie nikogo na zawołanie, a alkotest będzie dostępny tylko w dni powszednie, przez 8 godzin.

Słowem inicjatywa trafiona, ale niedopracowana - trąci trochę fikcją. Lepiej jest natomiast w komendach policji, gdzie wiadomo - przez całą dobę ktoś dyżuruje. Tu alcoblow jest dostępne o każdej porze dnia i nocy, każdego dnia. Tak jest w Koszalinie i Kołobrzegu, gdzie sprzęt trafił już wcześniej. Z kolei do innych komend - m in. w Szczecinku, Sławnie, Świdwinie, Drawsku Pomorskim, Białogardzie - dostaną dopiero dzisiaj, także dla niektórych komisariatów w regionie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!