MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po torach pamięci do celu

Magdalena Braniecka
Romuald Kurzątkowski, Ernest Groszek, Kornel Romański, Malwina Jurczyk, Tomasz Jakomulski i Joanna Szalanga.
Romuald Kurzątkowski, Ernest Groszek, Kornel Romański, Malwina Jurczyk, Tomasz Jakomulski i Joanna Szalanga. OSP Złocieniec
Gratulujemy! Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu pt. „Historia wokół nas“. Rok wcześniej zajęli drugie miejsce.

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim Malwina Jurczyk, Joanna Szalanga , Kornel Romański,Tomasz Jakomulski, Ernest Groszek, a także ich opiekun Romuald Kurzątkowski byli uczestnikami finału konkursu „Historia wokół nas“ w Warszawie, którego organizatorem jest Fundacja Macte Animo. Wzięło w nim udział sześć najlepszych zespołów z całego kraju, wybranych spośród kilkudziesięciu zespołów.

Projekt historyczny przygotowany przez naszych uczniów nosił tytuł „Po torach pamięci Szczecinek - Złocieniec - Drawsko Pomorskie 1944 - 1956“. Jego celem było rozpowszechnienie wiadomości o represjach komunistycznych w regionie. W ciągu kilku tygodni działań całej grupy powstał bogaty materiał badawczy, a także dwa filmy „Chłop kolektywny - sprawa drawska” i „Ostatni dzień wolności”. Podczas gromadzenia materiałów młodzież odwiedziła Bolesława Ledziana, świadka okrutnej historii lat wojennych i powojennych. Na użytek projektu powstała strona internetowa www.potorach pamieci.pl i profil na facebooku. Na You Tube obejrzeć można materiały filmowe związane z projektem. Młodzież kolportowała również plakaty i ulotki z wiadomościami o latach 1945 - 56. Ostatnim akcentem projektu była inscenizacja historyczna, przedstawiająca konwojowanie dwójki młodych oskarżonych: Marii Tkaczyk i Jana Brzysko z siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Drawsku Pomorskim pociągiem do siedziby UB w Szczecinku. Zarówno w Szczecinku, jak i w Drawsku Pomorskim, budynki będące w latach stalinowskich siedzibami Urzędu Bezpieczeństwa zachowały się. W rolę oskarżonych na podstawie dekretu z 13 czerwca 1946 roku o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa wcielili się uczniowie Malwina Jurczyk i Konrad Szymczak. Rolę jednego z milicjantów odegrał Romuald Kurzątkowski.

- Nasz projekt był odpowiedzią na zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski - powiedział nam nauczyciel. W Warszawie finaliści konkursu przedstawili efekty swojej pracy: prezentację multimedialną i filmy, które zrobiły na jurorach spore wrażenie. Ostatecznie uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim zostali zwycięzcami konkursu. To nie jest ich pierwszy taki sukces. Przypomnijmy, że przed rokiem - w pierwszej edycji konkursu „Historia wokół nas”, projekt drawskiej młodzieży pt. „Lokalne zło - drawska bezpieka ”, zajął drugie miejsce. W tym roku organizatorzy finału wybrali wyjątkowe miejsce na spotkanie młodzieży. Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, położone na terenie twierdzy zbudowanej przez władze rosyjskie po stłumieniu Powstania Listopadowego, to jedno z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii. Mieściło się w nim słynne carskie więzienie śledcze dla więźniów politycznych, bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne. Przewinęło się przezeń wiele wybitnych postaci naszej historii, wśród nich Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, ks. Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Roman Dmowski i wielu innych. Kilkuset oddało życie na stokach Cytadeli.

- Projekt już się zakończył. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu konkursu - powiedział nam Romuald Kurzątkowski. - Młodzież stanęła na wysokości zadania, o czym świadczy wysoka ocena naszego projektu. Ale, jak mówi nauczyciel, pozostała jeszcze jedna sprawa. - Na budynku w Drawsku Pomorskim, w którym w latach pięćdziesiątych mieścił się Urząd Bezpieczeństwa, chcielibyśmy umieścić tablicę upamiętniającą ofiary systemu komunistycznego. Gromadzimy środki na ten cel. Mamy również wstępną zgodę obecnych lokatorów tego domu na umieszczenie tablicy.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!