Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podyskutują po 66 latach. Polsko-niemiecka konferencja w Szczecinku

(r)
Na razie nie przy okrągłym stole, ale w dobrej atmosferze o czerwcowej konferencji rozmawiają jej polscy i niemieccy organizatorzy.
Na razie nie przy okrągłym stole, ale w dobrej atmosferze o czerwcowej konferencji rozmawiają jej polscy i niemieccy organizatorzy. Fot. Rajmund Wełnic
Sporo wody musiało upłynąć w Niezdobnej, aby Polacy i Niemcy zorganizowali wspólną konferencję poświęconą m.in. sprawom wysiedlenia dawnych mieszkańców Szczecinka po II wojnie światowej.

Dawni i obecni mieszkańcy oraz historycy będą o tym dyskutować w czerwcu.

Przygotowania od konferencji trwają już od dłuższego czasu, ale dopiero teraz organizatorzy zaprosili media na pierwsze oficjalne spotkanie. - Pomysł narodził się z pewnego niedosytu, jaki zostawiła po sobie sesja naukowa z okazji zeszłorocznych obchodów 700-lecia Szczecinka - mówi Sławomir Miara, szef szczecineckiego Archiwum Państwowego, który przewodniczył także roboczemu komitetowi obchodów jubileuszu.

Tamto wydarzenie zginęło nieco w natłoku dziesiątek imprez, jakie towarzyszyły kulminacji 700-lecia miasta.
Teraz będzie okazja na wymianę poglądów w spokojniejszej atmosferze. Konferencja zaplanowana na połowę czerwca nosi roboczy tytuł "Rola Szczecinka w historii Pomorza Zachodniego". - Chcemy się skupić na sprawach całkowitej wymiany ludności po II wojnie światowej, którą Niemcy nazywają wypędzeniem - mówi S. Miara. - Poruszymy także kwestie przemysłu, czy leśnictwa na tych ziemiach, nie bez kozery, bo Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych jest jednym ze współorganizatorów konferencji.

W spotkaniu wziął udział m.in. szef szczecineckiego ziomkostwa Siegfried Raddatz, Heinz Hennig, który opowie o życiu gospodarczym i religijnym Szczecinka przed wojną, także Dorota Himmele i jej matka Christa Himmele. Pani Christa, córka przedwojennych właścicieli majątku w Juchwie koło Szczecinka, wróciła w rodzinne strony przez kilkunastoma lat. Dziś mieszka z córką pod Szczecinkiem. - Mama wyjechała stąd w 1945 roku, gdy miała 10 lat - pani Dorota nie wyklucza, że podczas czerwcowej konferencji będzie okazja podzielić się wspomnieniami z tych dramatycznych wydarzeń.

Stronę polską reprezentować będą m.in. S. Miara, który przedstawi referat o wysiedleniu Niemców z powiatu szczecineckiego w latach 1945-50. O pomorskich lasach opowie Mirosław Otolski, a o rozwoju samorządu poseł Wiesław Suchowiejko (razem z senatorem Piotrem Zientarskim sprawują honorowy patronat nad sesją historyczną). Jak pamięć historyczna wpływa na współczesne stosunki polsko-niemieckie wypowie się profesor Stanisław Żerko. Zaś o perspektywach na przyszłość i planach rozwoju Szczecinka będzie mówił burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!