Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poranny transport gabarytu. Wyczekiwana kładka jest już w parku Karlinie!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Kładka ma stalowo-betonową, łukową konstrukcję i będzie podświetlana. Co ciekawe, również najstarsze i najpiękniejsze drzewa w parku nocą będą dodatkowo oświetlane.
Kładka ma stalowo-betonową, łukową konstrukcję i będzie podświetlana. Co ciekawe, również najstarsze i najpiękniejsze drzewa w parku nocą będą dodatkowo oświetlane. Fot. UM Karlino / FB Karlino Gmina z Energią
W czwartek, 15 lipca, wczesnym rankiem do Karlina przyjechała kładka piesza, która zostanie zainstalowana w zabytkowym parku przy ul. Waryńskiego.

Kładka to jeden z najważniejszych elementów inwestycyjnych projektu pn. „Restauracja zabytkowego parku przy ul. Waryńskiego w Karlinie”. Już niebawem połączy brzegi kanału Młyńskiego w Karlinie. W ten sposób park zostanie skomunikowany z centrum miasta.

Park dworski założony został przy budynku mieszkalnym młyna niedaleko kanału młyńskiego. Zajmuje powierzchnię 1,6 ha pomiędzy rzekami Parsętą i Młynówką. Dotąd prace koncentrowały się na budowie alejek i porządkowaniu terenu. Wykonawca inwestycji wyciął niepotrzebne rośliny i jednocześnie posadził nowe. - Prace mają zakończyć się do końca września i choć mieliśmy po drodze utrudnienia, nic nie wskazuje na to, by termin ten był w jakikolwiek sposób zagrożony – wskazał Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Co to za utrudnienia? Wykonawca natknął się na niewybuchy. Do parku przyjechali saperzy. Zabezpieczyli pocisk rakietowy, pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe i zapalniki.

Rewitalizacja parku to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców. Wiele lat temu, ze względów bezpieczeństwa rozebrany został mostek, który łączył park z miastem i wiele osób czeka, aż ponownie pozwoli im szybciej, bo krótszą drogą dostać się do parku. Mostek zostanie zainstalowany w dawnym miejscu - połączy ulicę Waryńskiego z terenem zielonym. Do parku będzie blisko z samego serca miasta i nie trzeba będzie maszerować do niego ulicą Szczecińską.

Zakres inwestycji obejmuje też zakup elementów stałych wyposażenia, instalację latarni, monitoringu wizyjnego CCTV, tablicy pamiątkowej. Powody do radości będą mieć najmłodsi - całości dopełnia montaż i wyposażenie placu zabaw.
Dodatkową atrakcją, zainstalowaną w parku, będzie podświetlana punktowo rzeźba plenerowa z brązu przedstawiająca sylwetki gęsi w kolejnych fazach wzlotu.

Prace na terenie parku objęte są nadzorem konserwatorskim i archeologicznym. Park jest bowiem wpisany do rejestru zabytków. Dofinansowanie inwestycji pochodzi ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Całkowita wartość projektu to ponad 2,2 mln zł, a dofinansowanie wynosi 85 proc. (1,8 mln zł).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera