Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z odbiorem eternitu i azbestu w Koszalinie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Odbiór azbestu i eternitu dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który, dzieląc poszczególne gminy według wskaźnika dochodu z podatków na jednego mieszkańca, ustala wysokość wsparcia.
Odbiór azbestu i eternitu dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który, dzieląc poszczególne gminy według wskaźnika dochodu z podatków na jednego mieszkańca, ustala wysokość wsparcia. archiwum polskapress
Jedna z naszych czytelniczek na swojej posesji remontuje pomieszczenie gospodarcze. Chce pozbyć się niepotrzebnego już poszycia dachowego z eternitu. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste.

Jak dowiadywaliśmy się w koszalińskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, ta instytucja odbiorem azbestu i eternitu się nie zajmuje. Przeprowadza jednak w Koszalinie i innych gminach odbiory różnych opadów - tworzyw sztucznych, zmieszanych, czy wielkogabarytowych. Na życzenie można pozbyć się też odpadów budowlanych, kupując worek na gruz typu big-bag, kosztujący 265 zł. W tej cenie jest jednak również wywóz. Co jednak z eternitem i azbestem?

Zobacz także: Koszalin: Fotopułapka, os. Lechitów

- Podobnie, jak było to w latach poprzednich, wystosujemy zapytanie ofertowe albo ogłosimy przetarg na realizację tego typu usługi w naszym mieście - wyjaśnił Grzegorz Śliżewski z Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Koszalinie. - Aktualnie przygotowujemy zarządzenie w tej sprawie. Ci, którzy chcą zgłosić odbiór azbestu i eternitu, muszą to zrobić do 21 czerwca w Urzędzie Miejskim. Na podstawie liczby złożonych wniosków będziemy mogli po 21 czerwca wybrać firmę, która zajmie się odbiorem odpadów. Innej możliwości nie ma. Najpierw musimy znać skalę problemu, potem ogłosimy przetarg lub wystosujemy zapytanie ofertowe - dodał specjalista ds. komunikacji.

Odbiór azbestu i eternitu dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który, dzieląc poszczególne gminy według wskaźnika dochodu z podatków na jednego mieszkańca, ustala wysokość wsparcia.

- Z racji tego, że ceny rosną, realne wsparcie dla pojedynczego mieszkańca wynosić będzie około 20-25 procent. Resztę kosztów dana osoba będzie musiała pokryć z własnej kieszeni - przyznał Grzegorz Śliżewski. - Za wywóz trzeba będzie zapłacić z góry, a potem, na podstawie naszych wyliczeń, może wystąpić np. niedopłata albo nadpłata i koszty będą wyrównywane - podsumował.
Dlaczego np. samo PGK nie mogłoby się tym zająć, tym samym kompleksowo zarządzając odbiorem wszelkich odpadów? Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chodzi o pieniądze, a dokładnie o opłacalność tak nietypowej - i relatywnie rzadkiej - usługi jak wywóz azbestu i eternitu. Uznano, że lepiej w tym konkretnym celu lepiej podpisać umowę z inną firmą, która, na podstawie liczby zgłoszonych wniosków w danym roku, zajmie się odbiorem azbestu i eternitu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo