Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Białko otrzymał tytuł doktora honoris causa

Alina Konieczna [email protected]
Profesor Michał Białko (po prawej) nie krył radości, gdy otrzymał z rąk rektora Tomasza Krzyżyńskiego tytuł doktora honoris causa Politechniki Koszalińskiej.
Profesor Michał Białko (po prawej) nie krył radości, gdy otrzymał z rąk rektora Tomasza Krzyżyńskiego tytuł doktora honoris causa Politechniki Koszalińskiej. Radosław Brzostek
Profesor Michał Białko, specjalista w dziedzinie elektroniki, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Koszalińskiej. To najwyższe wyróżnienie, jakie uczelnia może przyznać naukowcowi.

W uroczystości, która zgromadziła przedstawicieli politechnik, naukowców z koszalińskiej uczelni, przyjaciół i rodzinę profesora Białki, wszyscy zgodnie podkreślali, jak wybitną, a jednocześnie życzliwą postacią jest bohater spotkania. - Poczytuję sobie za zaszczyt, że mogłem spotkać na swojej drodze wybitnego naukowca, który ze swojej pracy uczynił tak wielką pasję - mówił rektor PK prof. Tomasz Krzyżyński, dziękując profesorowi Białce za jego wkład pracy w rozwój Politechniki Koszalińskiej.

- Z prawdziwą satysfakcją kłaniam się mojemu mistrzowi, uczonemu światowego formatu - akcentował w laudacji prof. Włodzimierz Janke, promotor honorowego doktoratu, jednocześnie wychowanek prof. Białki. - Jego dokonania przyczyniły się do rozwoju elektroniki. Słysząc o nich można by pomyśleć, że profesor to postać pomnikowa. Tymczasem my, współpracownicy, znamy go nie tylko jako naukowca, ale też człowieka pogodnego, serdecznego, zawsze gotowego nieść pomoc innym.

Wzruszony prof. Białko dziękował za zaszczytny tytuł. - Jestem specjalistą w wąskiej dziedzinie, nie będę zanudzał słuchaczy szczegółami dotyczącymi układów elektronicznych - rozpoczął swój wykład świeżo upieczony doktor honorowy. Zamiast tego opowiedział o swojej drodze naukowej "Od tranzystorów do selektywnych układów scalonych i sztucznej inteligencji".

Profesor Michał Białko pracuje naukowo od 60 lat. Swoje pierwsze badania poświęcił tranzystorom. Dziś jest cenionym w kraju i za granicą specjalistą w dziedzinie układów elektronicznych i sztucznej inteligencji. Stworzył od podstaw własną i pierwszą w kraju szkołę naukową mikroelektronicznych układów analogowych na potrzeby elektroniki, telekomunikacji i automatyki.

Wypromował 28 doktorów, ośmiu z nich uzyskało stopnie doktora habilitowanego, pięciu naukowych wychowanków zdobyło tytuły profesora. Przez wiele lat był związany z Politechniką Gdańską. Od roku 1996 mieszka w Koszalinie, pracuje na Wydziale Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, otrzymał tytuły doktora honoris causa politechniki w Tuluzie (1995 rok) oraz Politechniki Gdańskiej (2008 rok). Prywatnie jest zapalonym podróżnikiem i duszą każdego towarzystwa.

Politechnika Koszalińska uzyskała prawo nadawania tytułu doktora honoris causa 12 lat temu. Do tej pory doktorami honoris causa koszalińskiej uczelni zostało ośmiu naukowców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!